SICAKLIĞIN ANİ DÜŞÜŞÜNE DİKKAT

Hürriyet
 
Yaz geldi, havalar tam ısındı derken birden sıcaklık düştü. Bu ani sıcaklık değişimleri vücutta kırgınlık, baş ağrısı etkisi yaratabilir.


Sıcaklıkların kısa süre içinde aniden düşmesi, vücutta şok etkisi yaparak solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Hava değişimi uyumuna zorlanan vücudun dengesi bozuluyor. Bu durum, vücut direnci zayıf ve hasta olmaya uygun kişilerde tetikleyici etki yapıyor.

Vücudun savunma mekanizması için gerekli besinleri tüketmeyen kişiler bundan daha fazla etkileniyor. Bu tip hava değişiklikleri, kulak burun boğaz şikayetlerini artırmakta, çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Ani sıcaklık değişimlerinden vücudun en az etkilenmesi ve yeni hava şartına uyum sağlayabilmesi için sıkı giyinmekte ve beslenmemize dikkat etmemizde yarar var. Böylelikle soğuk algınlıklarıyla ortaya çıkan birçok hastalığın önüne geçebiliriz. 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.