SİMAV PSİKOLOG İSTİYOR

DHA

25 bin nüfuslu ilçede, bazıları çoluk çocuk hasarlı evlerde oturmak zorunda kalan vatandaşlar, Simav'da psikolog bulunmadığı için nereye başvuracağını bilemiyor.

Deprem sonrası kendilerine geçmiş olsun dileğinde bulunmak için yanlarında göremediklerini belirttikleri iki bölge milletvekilinden de dert yanan vatandaşlar, hiç değilse bugünlerde Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi'ne geçici de olsa bir psikoloji uzmanı atanmasını bekliyor.

17 Şubat depreminin ardından yaralarını sarmaya çalışan ve hergün 2.3 - 3.5 büyüklüğündeki artçılar nedeniyle sıkıntı yaşayan Simav'da, iki çocuk babası 43 yaşındaki esnaf Taner Muştu, çocuklarının annelerinin dizinin dibinden ayrılmak istemediğini, okula gitmediklerini, geceleri de kendilerinin yanında yattıklarını söyledi. Deprem korkusu çeken eşi Günay ve Osmanbey İlköğretim Okulu'na giden oğulları Serkan ve Gökhan'ı bırakıp işlettiği mobilya dükkanına gidemediğinden dert yanan Muştu, ilçede psikolog bulunmamasının büyük bir sıkıntı yarattığını belirtti.

Muştu, bir kişinin kalp krizi sonucu ölümüne, iki kişinin yaralanmasına, iki okul, üç cami ile resme rakamlara göre 60'ın üzerinde binanın duvarlarının çatlamasına, cam ve çerçevelerinin kırılmasına, sıvalarının dökülmesine ve bacalarının çökmesine yol açan depremden sonra gerekli yardımı ve ilgiyi göremediklerini ileri sürerek, şunları söyledi:

“Depremden sonra sadece belediye başkanı Rıza Özdemir halimizi hatırımızı sordu. Başka kimseyi göremedik. Buna bir de artçılar eklenince, kendimizi iyice kötü hissettik. Deprem korkusu yüzünden işlerimizi bile doğru dürüst takip edemiyoruz. Alacaklarımızı toplayamıyoruz. İnsanlar ekonomik kriz yüzünden doğru dürüst ödeme yapamıyorlardı. Şimdi buna bir de deprem eklendi.”

RAPOR İSTİYORLAR

Simav Sağlık Grup Başkanı Dr. İlhan Şahin de, ilçede psikolog bulunmadığını belirterek, bunun sıkıntısını çektiklerini söyledi. Nöroloji uzmanı da olmadığını kaydeden Şahin, “Nöroloji uzmanı bilgi verebilir vatandaşlara. Deprem yüzünden psikolojilerinin bozulduğunu belirten ve rapor almak isteyen çok sayıda öğrencinin başvurusu var” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.