Sıra dışı ağrılar ciddi hastalık belirtisi

Normal ağrı kesicilerin çare olmadığı, sıcak duş ya da vücuttaki giysinin bile acıya neden olduğu sıra dışı ağrıların, omurilik ve çevresel sinirlerde hasarın habercisi olabileceği bildirildi.

Normal ağrı kesicilerin çare  olmadığı, sıcak duş ya da vücuttaki giysinin bile acıya neden olduğu sıra dışı  ağrıların, omurilik ve çevresel sinirlerde hasarın habercisi olabileceği  bildirildi. Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi  Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Tan, sinir kökenli bu  ağrıların tedavisinde sara ve depresyon ilaçları kullanılması gerektiğini  belirtti.

Tan, Türk Nöroloji Derneği'nin 16-22 Kasım tarihleri arasında  düzenlenecek 48. Ulusal Nöroloji Kongresi'nin önemli gündem maddelerinden birini  oluşturacak nöropatik ağrı konusundaki son gelişmelerle ilgili AA muhabirine  açıklamalarda bulundu. Nöropatik ağrının, beyin, omurilik ve çevresel sinirlerdeki hasar sonrası  ortaya çıktığını ifade eden Tan, bu ağrıların en önemli özelliğinin, normal ağrı  kesicilere hiçbir şekilde cevap vermemesi olduğunu söyledi.

HASTALIĞIN NEDENLERİ Beyin, omurilik veya sinir sisteminde hasara neden olan hastalıkların  başında diyabetin geldiğini vurgulayan Tan, şunları kaydetti:

“Diyabet hastalarında sinir sistemi, özellikle de çevresel sinir sistemi  hasar görür. Şekere bağlı çevresel sinir sistemi hasarı olanların üçte birinde  nöropatik ağrıya rastlarız. Kanser tedavisinde, felç ya da Multipl Skleroz (MS)  gibi beyni tutan bazı hastalıklarda da nöropatik ağrıyla karşılaşabiliriz.  Bağışıklık sistemi bozuk kişilerde ortaya çıkan zona hastalığında da döküntüler  iyileşse bile bir süre sonra çok şiddetli dayanılmaz ağrılar görülür. Bu da  nöropatik ağrıdır. Omurilik yaralanmalarında da bu durum ortaya çıkabilir. On  vakanın dokuzunda çok şiddetli nöropatik ağrılar ortaya çıkar. Toplumumuzda çok  büyük bir sorun olan kronik bel ağrılarını da bu gruba sokabiliriz.” Her 100 kişiden 5-6'sında nöropatik ağrı olduğunu anlatan Tan, bu  hastalarda alışılagelen ağrılardan farklı belirtiler de ortaya çıktığını  söyledi. "BANYO YAPARKEN SICAK SU AĞRI VERİR” Bu hastalarda yanma, batma, karıncalanma, elektriklenme, soğukluk, üşüme  veya kaşınma hissi görüldüğünü aktaran Tan, “Hastalarda bazen 'allodini'  dediğimiz, normalde ağrı yaratmayan bir uyarı ağrılı bir şekilde algılanabilir.  Örneğin pamuğun cilde sürtülmesi veya hastanın çamaşırının tenine değmesi son  derece rahatsızlık yaratabilir. Banyo yaparken çok sıcak su şiddetli ağrıya neden  olabilir” diye konuştu. Bu tür şikayetlerle gelen hastalara, tüm taramalara rağmen herhangi bir  rahatsızlık bulunmadığı takdirde şeker yüklemesi yapılmasını öneren Ersin Tan,  “Biliyoruz ki herhangi bir bulgusu olmayan, her hangi bir laboratuvar  belirtisinde hastalık tespit edilemeyen kişilerin yüzde 50'sinde gizli şeker  vardır. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre erişkin diyabetlilerin yüzde  16'sında nöropatik ağrı görülür. Bunların yüzde 30-50'si kronikleşir. Kronik bek  ağrılarının da üçte birinde nöropatik ağrı ile karşılaşırız' ' dedi. Bu hastaların tanı konulamadığı için yanlış tedavi aldığını, en büyük  yanlışın ise klasik ağrı kesicilerin kullanılması olduğunu dile getiren Tan,  şöyle devam etti: “Bildiğimiz basit ağrı ile nöropatik ağrının mekanizmaları, dolayısıyla  tedaviye verdikleri cevap da farklıdır. Bu nedenle sinir kökenli bu ağrıların  tedavisinde sara ve depresyon ilaçları kullanmak gerekir. En büyük sıkıntılardan  birinin de hastaların kendi belirtilerini çok iyi tanıyamaması. Bunun için  ülkemizde dokuz branştan hekimlerin bulunduğu Nöropatik Ağrı Platformu kuruldu.  'Ağrını Tanı' isimli internet sitesinden hastalar durumlarıyla ilgili bilgi  alabilir.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2012