Sirke sineği ve insan arasında ortaklık

Avustralyalı ve Avusturyalı bilim insanları, ağrı/acı hissiyle ilgili olan genleri saptadı. Sirkesineğinin kalıtımında sıcaklık hissinden sorumlu olan 580 sekans bulunurken insanda bu sayı 400.

Avustralyalı ve Avusturyalı bilim insanları, ağrı/acı hissiyle ilgili olan genleri saptadı. Sirkesineğinin kalıtımında sıcaklık hissinden sorumlu olan 580 sekans bulunurken insanda bu sayı 400.

Garvan Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (Sydney) Greg Neely ve Viyana Bilimler Akademisi’nden Josef Penninger’in araştırmalarına göre, bu genetik ağ bir tür “ağrı haritasını” gösteriyor. sirke_sinegiBilim insanları ilk önce sirkesineğinin 14.000 geninde sıcaklık hissiyle ilgili olanları aramış ve 580 genlik bir ağ bulmuşlar. Bu kalıtım bilgilerini Amerikan Biyoteknoloji Bilgileri Enstitüsü’ndeki verilerle karşılaştırınca insan için 400 genlik bir sonuca ulaşmışlar. Bunlardan %35’inin zaten “ağrı geni” olduğu tahmin ediliyordu. Karmaşık mekanizmalar için oluşturulan ağ haritası, bugüne kadar ağrı duyarlılığı sisteminin içerikleri olarak bilinmeyen yüzlerce geni ve sinyal yollarını gösteriyor. Sirkesineği ve insan arasındaki benzerlik, sistemin evrim sürecinde uzun bir süredir korunduğunu kanıtlıyor. Sonuçta tüm canlılar hayatta kalabilmek için ağrı ve tehlike uyarılarını hissetmek zorunda. Sinyal aktarımı için belli başlı fosfolipitler uygun olabilir. Ayrıca bu proteinlerin oluşumunu tetikledikleri için iki enzim de önemli bir rol oynuyor. Farelerde bu enzimler baskılandığında, hayvanlar ağrılı/acılı sıcaklık/yanma uyarımlarına karşı aşırı duyarlı hale geliyor (PLOS Genetics). BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.