ŞİŞMAN KADINLAR RİSK ALTINDA

REUTERS

ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nce yapılan araştırmada,  gebe kaldıklarında aşırı şişman veya obez olan kadınların kalp kusuru olan çocuk  doğurma ihtimallerinin normal kilodaki kadınlara oranla yüzde 18, had safhada  obez kadınlarınsa yüzde 30 daha fazla olduğu belirlendi.

American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayımlanan  araştırmaya göre, bu bebeklerin kalplerinin sağ tarafında obstrüktif (tıkanmaya  yol açan) kusurlar veya kalbin iki üst bölmesi arasındaki dokuda bozukluklar  olabiliyor.

Doğuştan kalp kusuru bulunan 6440 çocukla hiçbir rahatsızlığı bulunmayan  5673 çocukların sağlığını inceleyen araştırmalar, bu çocukların anneleriyle de  mülakat yaptı.

Araştırmada, obeziteyle 25 tür kalp rahatsızlığının 10'u arasında ilişki  bulunduğu, bu 10 hastalıktan 5'i ile de gebelikten önce kadının obez olması  arasında ilişki saptandığı belirtildi.

Araştırmacılar, aşırı şişmanlıkta vücut kütle endeksini (VKE) 25 ila  29,9, orta derecede obezitede VKE'yi 30 ila 34,9, had safhadaki obezitede ise 35  ve üstü olarak değerlendirdi.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.