ŞİŞMANLIK KESEYE DE ZARAR

ŞİŞMANLIK  KESEYE DE ZARARYapılan araştırmalar, şişmanların  sağlık harcamalarının zayıflara göre daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Son yıllarda en önemli sağlık sorunlarından biri kabul edilen obeziteyle ilgili araştırmalar, şişmanların sağlık harcamalarının zayıflara göre daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, “çağın sorunu” olarak nitelendirdiği obezitenin kadın, erkek, yaşlı ve çocuk olmak üzere tüm toplumu etkilediğini, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmenin obeziteyi tetiklediğini belirtti.

Obezitenin sağlık sorunlarına ve kötü görünüme yol açmasının yanı sıra ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade eden Demir, araştırmaların, şişman bireylerin sağlık harcamasının daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Demir, şişmanların sayısının giderek arttığını, bu nedenle obezitenin sağlık üzerine etkilerinin yanı sıra artık ülke ekonomisinde yarattığı etkiler üzerinde de durulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Kişilerde sağlık sorunlarına yol açan obezite, sağlık harcamalarını artırması nedeniyle ekonomiye de zarar veriyor. Şişman bireylere biçilen yaşam süresi, ideal kilodaki bireylere kıyasla daha düşük olsa da yapılan çalışmalar şişman bireylerin sağlık harcamalarının ideal kilodaki bireylere göre daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. ABD'de yapılan bir çalışmaya göre, obez bireyler ideal kilodaki bireylere göre yaşamları boyunca sağlık için 15-29 bin dolar arasında daha fazla harcama yapıyor. Yine aynı çalışmaya göre, kilolu bireylerin kilolarını vermek için harcadıkları para, kilolarına bağlı oluşabilecek harcamalarından kat ve kat daha az.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.