SMACKDOWN OYUNUNA DİKKAT

ANKA

Sıra yüzünden kavga eden iki öğrenciden birinin yaşamını yitirmesi  Smackdown oyununu gündeme getirdi.

 


İstanbul Güngören'de bir okulda, tost sırası yüzünden kavga eden iki öğrenciden birinin yaşamını yitirmesi  Amerikan dövüş tekniklerini içeren “Smackdown” oyununu gündeme getirdi.

Toplumsal Etik Derneği Başkan Yardımcısı Psikolog Suna Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, sadece bir vuruş ile öğrencinin dengesini kaybetmesi; ergenlik döneminde yaygınlaşan şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının kötü sonuçlarını bir kez daha gündeme getirdiğini belirtti. Akgün, “Okulun velileri, çocuklar arasında 'smackdown' oyununun çok yaygınlaştığını söylüyor. Smackdown,  Amerikan dövüş tekniklerinin yer aldığı şiddet içerikli bir oyun. Ergenlik döneminde; erkek çocuklarda biriken enerji doğru yönlendirilmediğinde, öfke durumunda ani ve kontrol edilemez fiziksel şiddete dönüşebiliyor. Çocuklar öğrendikleri dövüş tekniklerini sonuçlarının ne olacağını düşünmeden birbirleri üzerinde kullanabiliyorlar” dedi.

Akgün, aileleri de uyararak, çocuklardaki enerjinin şiddete dönüşmemesi konusunda çeşitli sosyal faaliyetlere yönlendirilmesini istedi. Akgün, “Sonradan üzülmenin, sonuçlara bir yararı yoktur. Çocuklarınızın evde ve dışarıda ne ile ilgilendiğini denetleyiniz. Enerjilerini, şiddet içermeyen spor veya sanat alanlarına kaydırmalarına yardımcı olunuz” diye konuştu.

Okul kantinlerinin nöbetçi öğretmenler tarafından denetlenmediğini ya da denetimlerin yetersiz kaldığına dikkat çeken Akgün, şunları söyledi:

“Eğitim ve öğretim sadece sınıflarda değil, okulların tuvaletlerinde, koridorlarında, kantininde, bahçesinde, önünde velhasıl her yerindedir. Buraları denetleyecek olanlar da okul yöneticileri ve öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizin işi çok zordur. Bunu biliyoruz. Ancak velilerinden gün içinde emanet aldıkları çocuklara, biraz daha özveriyle sahip çıkıp onları kollamaları da bu üzücü sonuçları azaltacaktır.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.