SOSYAL STRES ŞİŞMANLATIYOR


Zaman

Daha fazla yağ depolamasını sağlayarak kalp hastalığına neden olan sosyal stres, damar sertliği oluşumunu da hızlandırıyor. 


Obesity dergisinde yayınlanan çalışmada, dişi maymunlar yağ ve kolesterol içeren Batılı diyetiyle beslendi. Maymunlar gruplar halinde barındırıldı, böylece maymunlar doğal olarak kendi aralarında baskın olandan ikincil olana doğru resmi olmayan bir hiyerarşi oluşturdular.

Araştırmacılar, stres altındaki ikincil maymunların iç organlarında ya da karın boşluğunda daha fazla yağ oluştuğunu tespit ettiler. İç organlardaki yağ, başlıca ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalığına neden olan koroner damar sertliğini artırıyor.

Aşırı kilolu insanlarda yağların karın bölgesinde yerleştiğini ve bu yağların vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan daha farklı olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu yağların çok fazla olması durumunda sağlık üzerinde daha fazla zararlı etki yapacağını belirttiler.

Araştırmacılar, kadınların ve dişi maymunların kalp hastalığına karşı doğal bir korumaya sahip olduğunu buldular. Kadınlarda erkeklerden ortalama 10 yıl sonra kalp hastalığı geliştiğini kaydettiler. Ancak bu korumanın stres ve iç organlarda biriken yağlar arttığında kaybolduğunu tespit eden araştırmacılar, yüksek oranda sosyal stres ve daha fazla iç yağa sahip maymunlarda bu koruyucu hormonlardan daha az üretildiğini buldular.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.