SPOR AYAKKABILARDAKİ TEHLİKE

REUTERS

Araştırmaya göre, koşarken spor ayakkabılarının uzun vadede diz ve kalça eklemlerine zarar verebileceği bildirildi.

"American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation" dergisinde yayımlanan araştırmaya 68 gönüllü katıldı. Düzenli olarak koşan kadın ve erkek katılımcıların çıplak ayak ve spor ayakkabısıyla koşması istendi.

Araştırmacılar, spor ayakkabısıyla koşarken kalça, diz ve ayak bileklerindeki basıncın çıplak ayakla koşmaya kıyasla daha fazla olduğunu gördü.

Fransız "Le Nouvel Osbervateur" dergisinin internet sitesinde de yer alan araştırmanın başındaki Dr. Casey Kerrigan ve ekibi, spor ayakkabılarındaki hava yastıkları ve güçlendirilmiş tabanın baskının artmasına neden olduğunu ve bu etkinin kadınların giydiği yüksek topuklu ayakkabılardakine benzediğini belirterek, yeni modellerin düzenli koşanlarda sakatlanma sayısını azaltmadığına da dikkati çekti.

Ayakkabıların insanın anatomisine uygun olmadığını ve eklemlerdeki gerilmeyi artırabileceğini vurgulayan araştırmacılar, spor ayakkabısı üreticilerine ürünleri gözden geçirme önerisinde bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.