SPOR YAPABİLİRSİNİZ

A.A

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Hakan Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının, günün uzun  ve havaların sıcak olduğu döneme denk geldiğini belirtti.

Bu dönemde, hangi spor dalıyla uğraşılırsa uğraşılsın, ciddi mineral ve  su kayıplarının yaşanacağına dikkati çeken Gür, bunun da vücudun zayıf düşmesine  neden olacağını ifade etti.

Gür, özellikle oruç tutanların, spor için serin saatleri tercih etmeleri  gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Sabah saatleri serin olur ama sıvı ve mineral kaybının yanında  yorgunluk ve bitkinlik hali nedeniyle günün geri kalanı zor geçer. Buna göre  iftar saatinden bir, bir buçuk saat önceden başlayıp, iftardan sonraki zamana,  uygun zaman diyebiliriz."
        
EN KOLAY VE İDEAL SPOR: YÜRÜYÜŞ
        
İftar öncesi yürüyüş gibi "hafif" sporların yapılabileceğini dile  getiren Gür, şöyle devam etti:

"Sağlıklı yaşam için en kolay ve ideal spor olan yürüyüşe, her gün  başlangıçta 20-30, alıştıktan sonra ise 40-60 dakika ayrılmasını tavsiye  ediyoruz. Egzersiz zamanı, iftar saatine göre ayarlanabilir. Böylelikle sporun  ardından su içilip, yemek yenebileceği için aç karına egzersiz yapmanın olumsuz  etkilerine en az şekilde maruz kalırız."

Uzun açlığın ardından birden yüklenmemek açısından, iftarda bir-iki  bardak su içerek, vücudun sıvı ihtiyacının giderilebileceğini ve tokluk hissinin  yaratılabileceğini anlatan Gür, iftarda, aşırı yağlı, mideyi zorlayacak  yemeklerden uzak durulması tavsiyesinde bulundu.
        
YEMEKTEN SONRA SPOR, SPORDAN SONRA YEMEK

Gür, iftar yemeğinin ardından, spor için en az bir saat geçmesi  gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sindirimi kolay besinler yedikten bir-bir buçuk saat sonra spor  yapılabilir. Tavsiyemiz, sporun ardından da tekrar hafif şeyler yenmesi.  Öğünlerin bölünmesi, hem spor yaparken olası olumsuzlukların önüne geçer hem de  sahuru da düşünürsek metabolizma ve sindirim sistemi açısından daha ideal."

Futbol gibi aşırı güç ve sıvı kaybına neden olan sporların, oruçluyken  yapılması durumunda bünyeyi fazla zorlayacağına dikkati çeken Gür, bu tarz  sporlardan, vücudun açlık ve susuzluğa alışması için gereken bir hafta-10 günlük  sürede, iftardan sonra bile uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Gür, ramazan öncesi düzenli spor yapıp, ramazan boyunca spor yapmayı  bırakanların, genel fizik ve kondisyonda yüzde 30'a varan kayıplar yaşayacağını  belirterek, "Bu nedenle spordan uzak durulmamalı. Yoksa kişinin bir aylık  çalışma açığını kapatıp, eski haline dönmesi en az 5-6 hafta sürer" dedi.

Hakan Gür, yürüme dışında aşırı terleme ve mineral kaybına neden  olmayacak "hafif" koşu, yüzme ve bisiklet gibi sporların yapılmasını tavsiye  ettiklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.