STRESE SON VERİN!

Hurriyet.com.tr

"Her şey de beni buluyor" diye başlayan cümleleri bu ara çok fazla kullanıyorsanız çok fazla stres altındasınız demektir. Oysa sorunları bir kenara bırakıp rahatlamak ve içinde bulunduğunuz stresli ortamdan kurtulmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

KONUŞMAK    

Konuşmak her zaman sorunların çözümü için en uygun yoldur. Güvendiğiniz bir arkadaşınıza derdinizi anlatmak sorunlarınıza çare olabilir. Stresli olduğunuz günlerde yakın bir arkadaşınızı arayarak onunla buluşabilir, güzel bir yerde kahve içerek dertlerinizden uzaklaşabilirsiniz. Unutmayın dertler paylaştıkça azalır. Sorunların üstesinden tek başınıza gelmeye çalışmak kendinizi kandırmak olur.

KAHVALTI

Stresi yenmekle kahvaltının ne alakası var demeyin. Sabahları iyi bir kahvaltı yapmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken aynı zamanda güne enerji dolu başlamanızı da sağlar. Gün içinde stres nedeniyle baş ağrılarınız varsa kahvaltı bu ağrıları geçirecek en iyi yoldur. Kahvaltı etmediğiniz zaman metabolizmanız yavaş çalışır bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

İyi bir kahvaltı

Enerji dolu bir kahvaltı nasıl olur diye merak ediyorsanız şu seçeneklerden birini kahvaltıda yiyebilirsiniz:

1 dilim ekmek + 1 dilim peynir + 1 adet elma + 1 bardak yağsız süt = 289 kalori, 3 gram yağ, 10 gram protein, 13 gram liftir.
1 adet tam tahıllı ekmek + 1 kase yağsız yoğurt + 1 adet muz = 301 kalori, 7 gram yağ, 12 gram protein, 5 gram liftir.
1 dilim tost ekmeği + 1 dilim peynir + 1 adet şeftali = 244 kalori, 3 gram yağ, 17 gram protein, 6 gram liftir.
 
GÜLMEK

Gülmek stresin en iyi ilaçlarından biridir. Güldüğünüz zaman kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Eğer gülmek için bir nedeniniz yoksa komik bir film izleyin ya da bir kitap okuyun. Hiçbiri hoşunuza gitmezse çocuğunuzla konuşun, ona sorular sorun, aldığınız cevaplar sizi keyiflendirecektir.

AĞLAMAK

Yapılan araştırmalar kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ağladığını ortaya koymuştur. Ağlamak strese iyi gelir. Eğer canınız ağlamak istiyorsa ağlayın, kendinizi tutmayın çünkü ağladıktan sonra salgıladığınız hormonlar sizi rahatlatır.

NOT TUTMAK

Yapmanız gereken ya da yapmak istediğiniz şeyleri not alın ve bunları uygulamaya çalışın. İstediklerinizi yapmayı başarmak size iyi gelecektir. Böylece stresten bir süreliğine de olsa uzaklaşmış olursunuz.

MAKYAJ

Yeni bir ruj almaya ne dersiniz? Belki saçma gelecek fakat hiç kullanmadığınız renkte yeni bir ruj alın ve onu sürün. Aynanın karşısına geçip kendinize baktığınızda güzel bir kadın görürseniz kendinizi her zamankinden çok daha iyi hissedersiniz.

LİFLİ GIDALAR

Lifli gıdalar kendinizi iyi hissettirir bu nedenle bol bol fındık, tam tahıllı besinler ve meyve tüketmeye çalışın. Lifli besinler vücudunuzdaki stres hormonunun azalmasına yardımcı olurken toksinleri ve bakterileri de kolayca atmanızı sağlar. Ayrıca kandaki şeker seviyesini düzenleyerek ruh halinize iyi gelir.

TRAFİK

Trafikte kalmak stres seviyesini artıran en önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle trafikten kaçmaya çalışın. Bir yere giderken trafiğin az olduğu saatleri ya da yolları seçin. Eğer mümkünse gideceğiniz yere yürüyerek gitmeye çalışın.

STRES GÜNLÜĞÜ

Sizi strese sokan olayları not alın. Örneğin eşiniz, çocuklarınız, kayınvalideniz ya da arkadaşlarınız strese neden oluyor olabilir. Onlar karşısında fiziksel ya da duygusal olarak nasıl tepki vermek istediğinizi yazabilir. Örneğin bağırmak istiyor olabilirsiniz ya da ağlamak. Bunları yazmak en azından sizi rahatlatacaktır.

NEGATİF KİŞİLER

Herkesin hayatında kendini sürekli stresli ya da üzgün hisseden kişiler vardır. Fakat stresli olduğunuz zamanlarda bu kişilerle görüşmek sizi daha da kötü hissettirir. Böyle zamanlarda mümkün olduğu kadar eğlenceli kişilerle birlikte olmanızda fayda vardır.

HAYVANLAR

Hayvanlarla oynamak strese birebirdir. Eğer evinizde kediniz, köpeğiniz ya da kuşunuz varsa onunla vakit geçirin. Yoksa bir arkadaşınızın hayvanını sevebilir ya da sokaktaki kedilerle oynayabilirsiniz.

BADEM

Size sadece bir kuruyemiş gibi görünse de aslında işlevi çok büyüktür. Sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu gibi E vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda stres üzerinde de etkilidir. Badem yemek sizi rahatlatacağı gibi kilo da aldırmaz. Çünkü 10 adet bademde sadece 77 kalori vardır.

DERİN NEFES

Stres altında olduğunuz zaman daha çabuk nefes alırsınız. Oysa derin ve yavaş nefes almak stresi azaltır. Stresli olduğunuz zamanlarda 10-15 dakika boyunca derin nefesler alıp, verin.

SU İÇMEK

Susuzluk strese neden olan sebeplerdendir. Fazla kafein alımı ve kuru hava susuzluğa neden olur ve özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlar bu sorunla oldukça sık karşılaşır. Bunu yenmek için bol bol su için.

CİNSELLİK

Orgazm olmak stresi uzak tutar. Çünkü orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu vücudun rahatlamasını sağlar. Bu nedenle eşinizle aranızı iyi tutmaya ve stresten uzak kalmak için düzenli bir cinsel yaşama sahip olmaya özen gösterin.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.