Tatil hastalıklarına dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı rapora göre, seyahate çıkan insanların yüzde 65'i herhangi bir nedenle bir süre kendini hasta hissediyor.

Tatil ya da seyahate çıkan yolcuların; yolcu ishali, kolera, tifo, meningokok menenjit, Hepatit A ve B gibi bir çok enfeksiyon hastalığına yakalanma riski artıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, her yıl gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ülkelere 80 milyon kişinin seyahat ettiğine dikkat çekti. Bu seyahatlerin yolcuların bazı önemli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ihtimalini de beraberinde getirdiğini kaydeden yetkililer, her yüz bin yolcudan birinin bu enfeksiyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini, en sık ölüm nedeninin ise sıtma olduğunu aktardı.

Alınan bilgiye göre, enfeksiyonlar seyahat edilen bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte seyahat denince akla gelen en önemli enfeksiyonlar yolcu ishali, sıtma, sarıhumma, meningokok menenjit, poliomyelit, kolera, lejyoner hastalığı, tifo, Hepatit A ve B.

SEYAHATTA ENFEKSİYON HASTALIKLARI İLE KARŞILAŞMA RİSKİ FAZLA

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tatilde ya da seyahat sırasında başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşma ihtimalinin diğer zamanlara göre daha sık olduğunu belirtiyor. WHO, hazırladığı bir raporda seyahate çıkan insanlardaki sağlık problemlerini şöyle sıralıyor:

Yüzde 65'i herhangi bir nedenle bir süre kendini hasta hissediyor.
Yüzde 15'inde ciddi hastalık belirtileri ortaya çıkıyor.
Yüzde 8'i hastalık nedeniyle doktora gidiyor.
Yüzde 6'sı geri döndüğünde hastaneye yatırılıyor.
Yüzde 6'sı seyahatin yarısında geri dönmek zorunda kalıyor.
Binde 4'ü gittiği ülkede hastaneye yatırılmak zorunda kalıyor.
Yüz binde 1'i, gittiği yerde hayatını kaybediyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Eylül 2016Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.