TATLANDIRICILAR ZARARLI MI?

TATLANDIRICILAR ZARARLI MI?  Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak sağlığa zararlı mı? İşte cevabı.

Tatlandırıcılar kalori içermezken şekerin tatlılığına sahiptir. Şeker tüketimi kan şekeri seviyesini arttırdığı için özellikle şeker hastaları tarafından tercih edilirler. Tatlandırıcıların kanserojen maddeler oldukları çokça konuşulsa da Amerika'daki Ulusal Kanser Enstitüsü bu konuda herhangi bir kanıt olmadığını ısrarla belirtmektedir. Fakat yine de tatlandırıcı tüketiminin de bir üst sınırı vardır. Buna göre 75 kilodaki bir yetişkin için bir günde en fazla aspartan tüketimi 3.75 gramken sakarin tüketimi de 0.35 gramdır.

Tahıl ekmeği tüketmek sağlık açısından iyi bir seçim mi?

Tahıl ekmekleri kapsamında buğday, yulaf ve arpa ekmekleri ele alınabilir. Özellikle ekmeği bolca tüketen toplumlarda tahıl ekmeği alışkanlığı fazla yerleşmemiştir. Her ne kadar alışılmış ekmekten farklı bir tada sahip olsa da sağlık açısından düşündüğümüzde, tahıl ekmeklerini beyaz ekmeğe tercih etmemiz gerektiği söylenebilir. Tahıl ekmekleri, içerdekleri liflerle sindirim sistemini rahatlatırken kalp rahatsızlıkları riskini de azaltır.

Enerji içecekleri gerçekten kuvvet verir mi? Zararlı mı?

Enerji içeceklerinin birkaç saatlik enerji verdiği doğrudur. Bu enerji, bu tür içeceklerde bol miktarda bulunan kafein ve şekerden kaynaklanır. Çok tüketilmesi duruhunda kilo alımına sebep olmasının yanısıra, kalp atışını hızlandırdığı için özellikle kalp rahatsızlıkları yaşayan kişilerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Fakat sağlık koşulları açısından enerji almak için doğal yöntemleri kullanarak, spor ve diyet yapmak her zaman için enerji içeceklerine tercih edilmelidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.