Telefonunuza bağımlı mısınız?

Telefonunuza bağımlı mısınız? İşte cevabı.

Akıllı telefonlarla birlikte, telefonlar yalnızca birini aramak ya da mesajlaşmak için kullanılmaktan çoktan çıktı!

Telefon elimizde yürüyor, yolda, işte hatta yemekte bile sürekli telefonlarımızla meşgul oluyor ya da onları kontrol ediyoruz. ' Bağımlılığım korkulacak boyutta mı?' sorusunun cevabuı için, aşağıdaki 10 maddeyi okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu 10 özelliğe de sahipseniz, kötü bir haberimiz var:Siz de telefonunuza bağımlısınız.

SAATE NEREDEN BAKIYORSUNUZ?

Gece uyandığınızda saati kontrol etmek için bile olsa ilk yaptığınız şey telefonunuza bakmak mı? Gerçekten saati kontrol ediyor olabilirsiniz fakat gelen bildirimleri görünce bakmak isteyip 20 dakikanızı sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken harcayabilirsiniz. Bu hem gözleriniz için zararlı hem de bir daha uykuya dönmenizi zorlaştıyor.

YALNIZ KALDIĞINIZDA...

Yalnız kaldığınızda telefonunuzu elinizden düşürmüyor musunuz? Sosyal medyada ya da oyunlarda vakit geçirip yalnızlığınıza telefonunuzla gideriyorsanız dikkat.

PEKİ YA ŞARJ AZALDIĞINDA?

Telefonunuzun şarjı azaldığında moraliniz bozuluyor ya da panikliyor musunuz?

EYVAH, HİÇ YER YOK!

Telefonunuzun hafızası her zaman için dolu mu? Fotoğraflar, uygulamalar, mesajlar ya da müzikler... Eğer hafıza sıkıntısını çok sık yaşıyorsanız, telefonunuzu gereğinden fazla kullanıyor olabilirsiniz.

HANGİSİNİ KAYBEDERSENİZ YIKILIRSINIZ?

Eğer size hangisini kaybetmeyi tercih ederdin gibi bir soru yöneltilse cüzdan mı derdiniz telefon mu? Eğer cevap telefonsa; gerçek bir bağımlı olabilirsiniz. Tabii kredi kartlarını ya da diğer kartları ücretsiz olarak tekrar çıkartmak çok zor değil fakat telefonunuzun birinin eline geçtiği düşüncesi biraz can sıkıcı.

UYUMAK YERİNE DEDEKTİFÇİLİK OYNUYORSANIZ...

Sabah uyandığınızda ilk işiniz hala yataktayken telefonunuzu alıp günün ilk yarım saatini sosyal medyada geçirmek mi? Eski sevgiliniz ya da gıcık olduğunuz kişileri stalk’lamayı ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi uykuya tercih ediyor musunuz?

DAHA YENİ BAKTIM AMA...

Kabul edin: bazen hiçbir bildirim gelmemesine ve daha yeni bakmış olmanıza rağmen telefonunuzu alıp sosyal medya hesaplarınıza tekrar tekrar bakıyorsunuz. İşte bunun adı bağımlılık!

DİKKAT! ELE GEÇİRİLMİŞ OLABİLİRSİNİZ

Eğer bir yemeğe gittiğinizde ya da arkadaşlarınızla takılırken yanınızdakiler ‘Telefonun sürekli elinde’ diyorsa, akıllı telefonların size sunduğu işlevler tarafından ele geçirilmişsiniz demektir. Çünkü bu durum aslında ‘sosyal’ medyanın gerçek hayattaki ‘sosyalleşmenizin’ önüne geçtiğinin bir göstergesi.

BUNLARI YAPIYORSANIZ DURUM VAHİM

Duşa girdiğinizde bile banyoya alıyor, iş yerinde hemen yanı başınızda tutuyor, çanta yerine elinizde taşıyor hatta gece yastığınızın yanına koyuyorsanız durum vahim.

BULAMAYINCA PANİKLEDİNİZ Mİ?

Bir an için telefonunuzu bulamadınız. Eğer bu durumda aşırı panikliyor ya da kendinizi 10 yıl yaşlanmış hissediyorsanız takıma hoş geldiniz! Telefonunuzu sürekli dibinizde bulundurma arzusu, telefonunuz şarjdayken aynı zamanda da kullanmak istediğiniz için ilginç pozisyonlara giriyor ya da sürekli şarja taktığınız odaya gitmek istiyorsanız, üzgünüz.

MAHMURE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:15 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.