Tümörlere Star Trek kalkanı

Bilim adamları, Star Trek (Uzay yolu) filmindeki ‘tricorder’ isimli dedektörü büyüyen tümörleri tespit etmede kullanmaya başladı. Cihaz erken dönem kanserleri tespit edecek.

ABD’li bilim adamları kanser tedavisinde Star Trek filmindeki dedektörü kullanacak. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden Kevin Boyle, keşfettikleri yeni teknoloji hakkında Star’a şu açıklamalarda bulundu: ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) yer altında gömülü şu anki sistemlerle bulunamayan plastik patlayıcıları bulacak bir sistem arayışındaydı. En önemli gereksinim ise icat edilecek aletin yüzeye değmemesiydi ki böylece patlayıcılar aktif hale gelmeyecekti. Bizde böyle bir çalışma yaptık.Çalışma aynı zamanda erken dönem kanserlerinin tespit edilmesi için de yeni bir yol sağlayacak.

GRAHAM ETKİSİ

Çalışmalara iki yıldan bu yana hala devam ettiklerini söyleyen Boyle, cihazın detaylarını şu şekilde anlattı: Bütün malzemeler ışık ve mikrodalga ışınları gibi elektromanyetik enerjiyle birleştiğinde genişler ve daralır. Bu genişleme ve daralma ise yüzeye inebilen ve uzaktan tespit edilebilen ultra ses dalgaları üretir. Bu etkileşimin temel prensibi ilk kez 1880’de Alexander Graham Bell tarafından ışık hüzmeleri aracılığıyla sesin kablosuz iletimi deneyimlenirken ortaya çıktı. Bell’in bu deneyiminden yola çıkarak saklanmış nesneleri duyabilen bir cihaz geliştirdik. ‘Tricorder’ cihazımızı özel yapan onun nesneye asla dokunmamasıdır.

Bir hedefe yerleştirdiğimiz et benzeri bir materyali ısıtmak için kısa mikrodalga sinyalleri kullandık. Cihazı yaklaşık 30 cm uzaklığında tutarak, materyalleri güvenli bir şekilde derecenin binde bir seviyesinde ısıttık. Bu denli hafif ısıtma bile materyallerin genişlemesine ve daralmasına neden oldu. Bu sebeple, ultrason dalgaları oluşturduk ve ete herhangi bir dokunma olmadan Star Trek ‘tricorder’i gibi hedefin saklandığı yeri tespit ettik. Tümörleri ortaya çıkarmak için yeteri kadar hassas olabilecek geçerli algılama sistemlerinden daha kullanışlı ve avuç içi taşınabilen bu Star Trek dedektörünü MRI, CT ve X-rays gibi diğer tıbbi görüntüleme cihazlarından daha taşınabilir ve daha güvenli olduğu belirtildi.

FİLMDEN ESİNLENDİLER

Star Trek filmindeki Dr. Leonard McCoy bir hasta üyesine teşhis koyması gerektiği zaman, tricorder cihazını hastaların vücuduna değdirmeden uzaktan tutar ve cihaz onların hastalıklarını dürtmesiz ve araştırmasız hemen tanımlardı. Aynı şekilde, Captan Kirk Alien’lerin dünyasına indiğinde, onun tricorder cihazı hızlı bir şekilde atmosferin nefes almak için güvenli olup olmadığını control ederdi. Araştırmacılar da bunu örnek aldı.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:14 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.