Tüp bebekler ailelerin mutluluk kaynağı

Konya'da tüp bebek tedavisiyle, evliliklerinden 14 yıl sonra ikizlerini kucağına alan çift, iki yaşındaki çocuklarıyla evlat hasretini gidermenin mutluluğunu yaşıyor.

Konya'da tüp bebek tedavisiyle, evliliklerinden 14 yıl sonra ikizlerini kucağına alan çift, iki yaşındaki çocuklarıyla evlat hasretini gidermenin mutluluğunu yaşıyor. bebekmutlulukAyşegül (40) ve Mevlüt Akkaya (40) çifti, 16 yıl önce evlendi. Çocukları olmayan Akkaya çifti, tüp bebek merkezine başvurdu. Ayşegül Akkaya, iki yıl önce denenen üçüncü tüp bebek tedavisiyle ikizlere hamile kaldı. Çift, hamileliğin 7. ayında dünyaya gelen ve adını Amina Dilek ve Yunus Emre verdikleri ikizleriyle iki yıldır mutlu bir hayat sürüyor.

Ayşegül Akkaya, yaptığı açıklamada, çocukları olmadığı dönemde çok sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Çocuklu bir ortama gidemediklerini, insanların "sizin çocuğunuz niye olmuyor" gibi sorularından hep rahatsız olduklarını dile getiren Akkaya, "Psikolojiim bozulmuştu. Tüp bebek tedavisiyle hamile olduğumu öğrendiğimde mutlu oldum. Hamileliğim sıkıntılı geçti. Ben yattım, eşim benimle ve evin işleriyle ilgilendi" dedi. Hamileliğin 7. ayında doğum sancıları artınca hastaneye başvurduklarını anlatan Akkaya, Konya'da kuvöz bulunamayınca devletin sağladığı imkanlarla ambulansla Isparta'da ikiz bebeklerini dünyaya getirdiğini aktardı. Yaklaşık bir saat süren tedavi sürecinin ardından evlerine döndüklerini ifade eden Akkaya, "İki yıldır çok şükür çocuklarımız aramızda. Amina ve Yunus yaşadığımız sıkıntıları unutturdu. Gecem, gündüzüm hep onlarla. Onlar uyuduğunda ev çok sessiz oluyor. Hatta eşime 'biz bu kadar sessiz bir ortamda yıllarca nasıl yaşamışız' diye soruyorum. Allah herkese bir evlat nasip etsin" diye konuştu.

HER İKİSİNDE DE GEBELİĞİ ETKİLEYEN PROBLEM VARDI Merkezin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek İncesu, çocuk sahibi olmak için kendilerine başvuran Ayşegül Akkaya'nın kanında gebeliği engelleyen pıhtılaşma, eşi Mevlüt Akkaya'nın ise sperm sayısı ve hareketliliğinde problem olduğunu bildirdi.

Genetik taramanın ardından tedaviye başlandığını anlatan İncesu, "Üçüncü denemede Ayşegül hanım ikizlere hamile kaldı. Hamileliği çok riskli olduğundan sürekli takip altında tuttuk. Kadının rahim ağzında kısalık vardı. Düşük riskini aza indirgemek için rahim ağzına dikiş koyduk. Yine erken doğum oldu ancak çocuklar sağlıklı dünyaya geldi. İkizler hem ailesinin hem de bizim mutluluk kaynağımız oldu" ifadelerini kullandı. A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:14 Şubat 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.