ÜÇ KÖTÜ HABER

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Ama bugün bu kuralı ilk kez bozuyorum! Çocuk büyüten biriyseniz, size üç kötü haberim var. Bu haberleri dikkatle okuyun ve çocuklarınıza da aktarın...

1- FAST FOOD BEYNİ BOZUYOR

Çocuklarımızın sağlıklı büyüyüp gelişmeleri her gün biraz daha zorlaşıyor. Bir taraftan refah düzeyimiz yükselir, ekonomik durumumuz iyileşirken, diğer taraftan çevre şartlarındaki bozulmalar daha da ağırlaşıyor. Çocuklara temiz su ve yiyecek temin etmek imkanı giderek azalıyor. Özellikle modern yaşamın dayattığı iki temel tehlike; sağlıksız fast food besinler ve stres sorunu son derece önemli faktörler haline geliyor.

Amerika'da yeni tamamlanan bir çalışmanın sonuçları, fast food beslenmenin sadece kilo ve kolesterol problemine yol açtığını değil, çocukların öğrenme kabiliyetini olumsuz etkilediğini de gösteriyor. Fast food yiyeceklere fazlaca düşkün çocuklarda öğrenmenin, problem çözmenin ve zeka ile ilgili pek çok yeteneğin bozulduğu anlaşılıyor. Kısacası fast food besinler bir taraftan kilo aldırıyor, diğer taraftan beynin gücünü giderek azaltıyor.

2- STRES BÜYÜMEYİ YAVAŞLATIYOR

Çocuklarımızı etkileyen önemli bir faktör daha var: Stres... Stres yalnız büyüklerin sorunu gibi düşünülüyordu ama Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, stresten etkilenen çocukların özellikle bellek fonksiyonlarının yetersiz kaldığını, öğrenme sorunlarının ortaya çıkabildiğini gösteriyor.

Kısacası hayatında yeteri kadar emin ve mutlu olmayan, ailesinden beklediği ilgiyi göremeyen ya da mutlu bir aile ortamında yetişmeyen çocuklar, stres hormonu kortizol ile daha olumsuz ilişkiler kuruyor.

3- KANSIZLIK SORUNU YAYGINLAŞIYOR

Çocukluk çağı kansızlık probleminin son yıllarda daha da önemli hale geldiği anlaşılıyor. Pek çok neden, çocukların kansız kalmasına sebep olabiliyor ama beslenme sorunları daima ilk sırada yer alıyor. Tekrarlayan kansızlık problemi olan çocukların beslenmelerini (özellikle kırmızı et, bakliyat ve yeşil sebzeler yiyip yemediklerini) dikkatle izlemek gerekiyor.
Ayrıca geri planda yatan kronik bir iltihabi hastalık, kanama ve benzeri problemleri de dikkate almak gerekiyor. Kansızlık çocukların öğrenme, dikkatli olma, odaklanma yeteneklerini azalttığı, iştah bozukluklarına yol açtığı ve gelişmelerini yavaşlattığı için de son derece önemli bir faktör.

Sağlığınıza gösterdiğiniz özeni ve sağlık bilincinin önemini çocuklarınıza da aktarmayı lütfen ihmal etmeyin.
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.