ÜNLÜ BEYİN CERRAHINDAN ÖVGÜ

A.A

Yaptığı 5 bin 500 anevrizma ameliyatıyla bir rekoru elinde bulunduran Prof. Dr. Robert F. Spetzler Türklere övgü yağdırdı.

Bugüne kadar yaptığı 5 bin 500 anevrizma ameliyatıyla bu alanda ulaşılmaz bir rekoru elinde bulunduran, dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından Prof. Dr. Robert F. Spetzler, Türk meslektaşlarına övgüler yağdırırken, “Türkiye'de beyin cerrahisi mükemmel seviyede” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı tarafından her yıl düzenlenen “Prof. Dr. Nurhan Avman” konferanslarının 22'ncisi için Türkiye'ye gelen Spetzler, Türk meslektaşlarına deneyimlerini aktardı.

Türkiye'nin dört bir yanından beyin cerrahına beyin sapındaki damarsal anevrizmalar, kompleks kafa içi anevrizmaları ve kafatası tümörlerinin tedavisi konularında bugüne kadar yaptığı binlerce ameliyattan edindiği bilgileri aktaran Spetzler, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Toplantıyı Spetzler, Türkiye'de beyin ve sinir cerrahisinin ulaştığı düzeyin son derece iyi olduğunu, Türk beyin cerrahlarının gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarından geri kalır tarafı olmadığını ifade ederek, “Türkiye'de beyin cerrahisi mükemmel seviyede. Türk meslektaşlarımla bilgi alışverişinde bulunmaktan mutluluk duydum” dedi.

PROF. DR. ROBERT F. SPETZLER KİMDİR?

Çalışmalarını ABD'deki Barrow Nöroşirürji Enstitüsünde Direktör ve Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak sürdüren Spetzler, bugüne kadar, çoğu müdahalesi son derece zor olan, derin yerlerde bulunan 5 bin 500 anevrizma ameliyatı yaptı.

“Beyin damar anomali sınıflaması” kendi adını taşıyan Spetzler, çok sayıda beyin ameliyatlarında kullanılan cerrahi alet de geliştirdi.
Dr. Spetzler, nöroşirürji literatürüne 300'den fazla makale ve 180 kitap kazandırdı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.