UNUTKANLIĞA SAVAŞ AÇIN

Anneyiz.biz

Hamileyim ve unutuyorum diyorsanız, rahatlayın çünkü unutkanlığınız bebeğinizin doğumuyla beraber kaybolacak.

İşte unutkanlığınıza azaltacak ve yok edecek öneriler

- Kendinize küçük bir not defteri edinin, gün içinde yapılacakları kaydedin. Bu amaçla teknolojiden de faydalanabilirsiniz. Laptop, blackberry, el bilgisayarları gibi elektronik aletler, her yerde kullanmanıza olanak verecek ve unutkanlığınızı önleyecektir.

- Günlük detaylı program takviminizi oluşturun. Randevularınızı kaydedin.

- Her zaman kullandığınız anahtar, günlük vitaminler gibi şeyleri hep aynı yere koymanız, bulmanızı kolaylaşacaktır.

- Stresden uzaklaşın, relax olmaya çalışın, rahat ortamlarda yemek yiyin, enerjinizi sizin için gerçekten önemli olan şeylere yoğunlaştırın. Sakin olun, çünkü stres unutkanlığınızı artırır, doğumdan sonra geçeceğini bilmek sizi rahatlatacaktır.

- Eşinizden unutkanlığınızla baş edebilmeniz için size yardımcı olmasını isteyin. Mesela evden ayrıldığınızda etrafı kontrol edebilir, ütü, ocak, fırın gibi kullanılan mekanik ve elektronik aletlerin kapatıldığına bakabilir.

- Hamilelik egzersizleri gevşemenize yardımcı olacaktır. Günlük yürüyüşleriniz dolaşımınızı hızlandırarak, oksijeninizi artıracak, hafızanızı güçlendirecektir.

- Taze sebze ve meyve tüketmeye gayret edin. Anti-oksidan içerdikleri için hafızanız güçlenecektir.

- Eğer ev hanımıysanız ve zamanınızın çoğu evde geçiyorsa, arkadaşlarınıza gidin, konuşun, sosyal ilişkiler hafızayı güçlendirir.

- Günde bir tane balık yağı kapsülü almanızı önerebiliriz.

- Kendinize önemli olan şeyleri hatırlatacak stratejiler geliştirin. Mesela, çok eskiden beri bildiğiniz bir telefon numarası ya da önemli başka bir numarayı hatırlayamadığınızda, unutkanlığınıza kızıp ya da endişelenmek yerine, sakinleşip, derin bir nefes alın ve gözünüzün önüne kendinizi o numarayı çevirirken veya işlem yaparken getirmeye çalışın. Böyle durumlarda panik olmamak genellikle işe yarar.

- Yaşamınızı veya yaşam alanlarınızı sadeleştirin. Genellikle çocuk sahibi olmadan önce evinizde yapılan tadilatlar, değişiklikler ve hazırlıklar da üzerinizde stres yaratır.

- Kendinize, bebeğiniz gelmeden önce yeterince zaman ayırın. Arada bir uzun uzun banyo yapın, mum ışığında akşam yemekleri yiyin, kitap okuyun, yürüyüş yapın. Uyku öncesi kafeinli içecekler almayın, gece uykularınız bozuksa gündüz kestirmeye çalışın. Kısaca, gevşeyin ve rahatlayın, bu sayede gerçekten önemli şeyler üzerine daha iyi yoğunlaşabileceksiniz.

- Eğer unutkanlıkla beraber ciddi konsantrasyon güçlüğü, moral bozukluğu, etrafınızdakilere olan ilginizde veya yaşamdan aldığınız keyifte azalma hissediyorsanız, dikkat edin. Bu depresyonda olduğunuz anlamına gelebilir. Mutlaka sizinle ilgilenen kişilerle (Özellikle doktorunuzla) bunu paylaşın.

HAMİLELİK SONRASINDA UNUTKANLIK

Rahatlayın, çünkü unutkanlığınız bebeğinizin doğumuyla beraber çok büyük ihtimalle kaybolacak ve hafızanız eski durumuna geri dönecektir. Bu beklediğiniz kadar hızlı olmazsa da endişelenmeyin. Muhtemel sebep, bebeğinizin özellikle ilk bir-iki ayında uyuyamamanız dolayısıyla, uyku eksikliğinizden kaynaklanır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.