Varyant Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri arasında olduğunu söylüyorlar. Kas ağrıları da öyle.

Bununla birlikte, şimdiye kadar Omicron teşhisi konan bazı kişilerde önemli bir tat ve koku kaybı bildirilmemiştir. Uzmanlar, Omicron semptomlarının şu ana kadar nispeten hafif göründüğünü söylüyor. Ancak uzmanlar, virüsün yayılmasına yardımcı olabileceğini, çünkü insanların test yaptırmayabileceğini ve bilmeden virüsü bulaştırabileceğini belirtiyor.

Belirtiler Delta'ya benzer olabilir

Sensenig, Omicron'un virülansını ve ciddiyetini belirlemenin muhtemelen birkaç hafta daha süreceğini söyledi. "COVID-19'dan hastaneye yatışların çoğu enfeksiyondan 2 hafta veya daha uzun bir süre sonra gerçekleşiyor" dedi.

Sensenig, "İyi haber şu ki, Güney Afrika'dan duyduğumuz her şey, [Omicron'un] semptomlarının Delta'nınkinden daha hafif olduğunu gösteriyor," dedi, ancak bunun çoğunlukla üniversite çağındaki insanlara bulaşan ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlara bulaşan varyanttan kaynaklanabileceğini belirtti. hastalıkla daha iyi savaşabilir.

WHO ayrıca, "Şu anda Omicron ile ilişkili semptomların diğer varyantlardan farklı olduğunu gösteren hiçbir bilgi olmadığını" söyledi.

Sensenig, bazı Güney Afrikalı doktorların Omicron enfeksiyonu olan kişilerde daha az tat veya koku kaybı ve daha fazla kas ağrısı bildirdiklerini, ancak bunun dışında semptomların ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi diğer varyantlarınkilerle yakından ilişkili olduğunu söyledi.

Omicron varyantının ilk ABD vakası, 1 Aralık'ta Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından bildirildi. Yakın zamanda Güney Afrika'dan Kaliforniya'ya dönen bir gezgin olan etkilenen kişi, CDC'ye göre “iyileşen hafif semptomlara sahipti”.

Delta varyantı: Bu COVID-19 türü hakkında bilmeniz gereken 8 şey

Delta varyantının semptomları, COVID-19'un orijinal versiyonuyla aynı görünüyor. Ancak doktorlar, özellikle genç insanlar için insanların daha hızlı hastalandığını görüyor. Son araştırmalar, Delta varyantının solunum yollarında daha hızlı ve çok daha yüksek seviyelere büyüdüğünü buldu.

Tipik olarak, aşılanmış kişiler ya asemptomatiktir ya da Delta varyantını kaparlarsa çok hafif semptomlara sahiptirler. Semptomları daha çok öksürük, ateş veya baş ağrısı gibi soğuk algınlığına benzer ve buna önemli koku kaybı da eklenir.

Delta varyantı aşısız insanları daha çok etkiliyor

UC Davis Tıp Merkezi'nde hastaneye kaldırılan hastaların çoğu, COVID-19 aşısını almamış kişilerdir. Ulusal olarak, 22 Temmuz itibariyle COVID-19 ile hastaneye yatırılan hastaların %97'si aşısızdır. Aşılar, COVID-19 enfeksiyonunu önlemede oldukça etkilidir ve ayrıca Delta varyantına karşı mücadelede etkilidir.

Kaliforniya'da ve ABD genelinde veriler, aşılama oranlarının daha düşük olduğu bölgelerde COVID-19 enfeksiyon oranlarının daha yüksek olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Sağlık uzmanları, COVID-19 aşılarının ölümcül olabilecek ciddi hastalıkları önlemek için çalıştığını söylüyor.

Aşılanmış insanlar için çığır açan vakalar nadirdir, ancak olur

Aşılanmış bir kişi COVID-19 için pozitif test ettiğinde, çoğunda ya semptom görülmez ya da çok hafif semptomlar görülür ve nadiren hastaneye kaldırma veya ölümle sonuçlanır. Semptomları daha çok öksürük, ateş veya baş ağrısı gibi soğuk algınlığına benzer ve buna önemli koku kaybı da eklenir.

Hiçbir aşı %100 etkili değildir. COVID-19 aşılarının ortalama %90 etkinliği ile sağlık uzmanları, aşılananların yaklaşık %10'unun enfekte olabileceğini bekliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, aşılanan nüfusun yaklaşık %0,005'i çığır açan COVID-19 vakaları bildirdi.

Delta varyantı bazı topluluklarda felaket olabilir

Daha düşük aşılama oranlarına sahip topluluklarda, özellikle bakıma sınırlı erişimi olan kırsal alanlarda, Delta varyantı daha da zararlı olabilir. Bu, COVID-19 aşısının erişilebilir olmadığı daha fakir ülkelerde dünya çapında zaten görülüyor. Sağlık uzmanları, etkinin önümüzdeki on yıllar boyunca hissedilebileceğini söylüyor.

COVID-19'lu aşılanmamış birçok hasta aşı olmasını dilerdi

UC Davis Health doktorları, çok sayıda genç hastanın kritik bir hastalıkla geldiklerinde COVID-19 aşısını yaptırmayı dilediklerini belirttiklerini kaydetti. Birçok hasta doktorlarına "Neden aşı olmadım?" dedi. veya "Neden dinlemedim?

Omicron semptomları: Bunlar nedir ve diğer COVID enfeksiyonlarıyla nasıl karşılaştırılır?

Soğuk algınlığı semptomları

Birleşik Krallık halkının bir uygulamada yaptığı girişleri analiz eden yeni bir İngiliz araştırmasında yayınlanan ilk veriler, varyantın semptomlarının soğuk algınlığı gibi günlük bir hastalıkla kolayca karıştırılabileceğini gösteriyor.

Zoe Covid Çalışması, Ekim ve Aralık aylarında iki ayrı hafta boyunca kaydedilen, özellikle Londra'daki COVID-19 vakalarındaki semptomlara baktı. Delta varyantı ile benzerlikler tespit edildi ve uygulamadaki ilk beş belirti şu şekilde oldu:

- BURUN AKMASI

- Baş ağrısı

- Tükenmişlik

- Hapşırma

- Boğaz ağrısı

Güney Afrika'nın en büyük özel sağlık sigortası yöneticisi Discovery Health tarafından 14 Aralık'ta yayınlanan bir başka araştırma, iki doz Pfizer-BioNTech'in COVID-19 aşısının son haftalarda Güney Afrika'da hastaneye yatışlara karşı yüzde 70 koruma sağladığını söyledi.

Çalışma, 15 Kasım - 7 Aralık tarihleri ​​arasında, yaklaşık 78.000'i Omicron'a atfedilen 211.000'den fazla pozitif COVID-19 test sonucuna dayanıyordu. 78.000 sonuç, doğrulanmış Omicron vakaları değildir; bu, çalışmanın kesin bulgular sağlayamadığı anlamına gelir.

Analiz ayrıca, yaşlılar için biraz daha düşük koruma seviyeleriyle, 18 ila 79 yaş arasındaki kişilerde, her yaştan hastaneye yatışa karşı korumanın sağlandığını göstermektedir.

Ayrıca, dördüncü dalga sırasında önceki dalgalara göre daha yüksek bir yeniden enfeksiyon riski olduğunu ve COVID-19 teşhisi konan yetişkinler arasında hastaneye yatış riskinin, geçen yılın başlarında ülkenin ilk dalgasından yüzde 29 daha düşük olduğunu gösterdi.

'DAHA HAFİF SEMPTOMLAR'

Aralık ayının başlarında, Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi, suşun önceki varyantlardan daha hafif bir enfeksiyona neden olabileceğini öne süren bir çalışma yayınladı. Ancak, varyantın daha büyük bir ölüm riski oluşturup oluşturmadığını söylemek için henüz çok erken olduğu konusunda uyardı, çünkü sadece iki hafta önce tespit edildi ve gidecek az miktarda veri var.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Ocak 2022

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.