Vertigo ve Baş dönmesi İçin Ev İlaç ve Egzersizleri

Baş dönmesi ve vertigoyu evde yapabileceğiniz bazı basit egzersiz ve tedavilerle  hafifletebilirsiniz. Baş dönmesi ve vertigo için; Epley manevrası, Ginkgo Biloba, Zencefil çayı, Badem, Uçucu yağlar, Elma sirkesi ve bal ve Aküpresür evde yapılabilecek egzersiz ve kürlerden sadece bazıları.

Vertigo ve Baş dönmesi İçin Ev İlaç ve Egzersizleri

Baş dönmesinden veya Vertigo’dan aldığınız dönme hissi ve baş dönmesi, aktivitelerinizi sınırlayabilir ve kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir. Ancak nedene bağlı olarak evde yapabileceğiniz bazı basit manevralar sizi rahatlatabilir. Baş dönmesi için ev ilaçları, Epley manevrası olarak bilinen bir dizi egzersiz, gingko biloba takviyeleri ve zencefil çayı içerir. Bunlar yardımcı olmazsa, doktorunuza başvurun.

Baş dönmesi veya Vertigo, herhangi bir hareketle veya hareket etmeden meydana gelen baş dönmesi ve dönme hissidir. Beyin, öyle olmadığı halde vücudun dengesinin bozuk olduğunu hissettiğinde ortaya çıkar. Bir kişinin faaliyetlerini sınırlayabilir ve kendilerini hasta hissetmelerine neden olabilir. Baş dönmesi hissedildiğinde, kişi düşerse yaralanma olasılığını azaltmak için hemen oturmalıdır.

BAŞ DÖNMESİ İÇİN EV İLAÇLARI

Baş dönmesi ve Vertigo’dan kurtulmak için; Epley manevrası. Epley manevrası genellikle baş dönmesini evde tedavi etmenin bir yolu olarak kiropraktörler veya fizyoterapistler tarafından öneriliyor.

- Epley manevrası
- Ginkgo Biloba
- Zencefil çayı
- Badem
- Sulu kalmak
- Uçucu yağlar
- Elma sirkesi ve bal
- Aküpresür

Genellikle vertigo, altta yatan bir tıbbi durumun veya birkaç farklı durumun bir belirtisidir. Bazen vertigo sadece bir kez ortaya çıkar, ancak diğer insanlar için altta yatan neden belirlenene kadar tekrar eder.

Vertigo hakkında hızlı gerçekler:

Semptomlar birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir ve gelip gidebilir.    İlaç baş dönmesi, mide bulantısı ve taşıt tutması semptomlarını hafifletebilir.

BPPV Vertigo

Bu durumun en yaygın tipi BPPV'dir (benign paroksismal pozisyonel vertigo). İç kulağınızda küçük kalsiyum kristalleri kaybolduğunda olur. Yatağa girerken veya yataktan kalkarken ya da başınızı yukarı kaldırdığınızda hissedebilirsiniz. 60 yaşın üzerindeki kişilerin BPPV alma olasılığı daha yüksektir. Aynı zamanda tedavisi en kolay vertigo türüdür. Kendiniz tedavi etmeye çalışmadan önce doktorunuza görünün. Vertigonuz varsa, bunun ne tür olduğunu ve hangi kulakta sorun olduğunu bilmeniz gerekir.

BAŞ DÖNMESİ VEYA VERTİGO’DA EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

- Yatağa oturun, böylece uzanırsanız başınız yatağın ucundan biraz sarkacak.
- Başınızı sağa çevirin ve hızlıca arkanıza yaslanın.
- 1 dakika bekle.
- Baş dönmesi hissediyorsanız, sağ kulak etkilenen kulağınızdır.
- Baş dönmesi olmazsa, oturun.
- 1 dakika bekle.
- Başınızı sola çevirin ve hızlıca arkanıza yaslanın.
- 1 dakika bekle.
- Baş dönmesi hissediyorsanız, sol kulak etkilenen kulağınızdır.

- BPPV'niz varsa, bazı eylemler soruna neden olan kalsiyum kristallerini kulak kanalınızdan çıkarabilir. Bu rahatlama getirmeli. Doktorunuz veya bir terapist size bu hareketleri nasıl yapacağınızı gösterebilir.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Epley Manevrası

Vertigonuz sol kulağınızdan ve yan tarafınızdan geliyorsa:

- Yatağınızın kenarına oturun. Başınızı 45 derece sola çevirin (sol omzunuza kadar değil). Altınıza bir yastık koyun, böylece uzanırken başınızın altında değil, omuzlarınızın arasında durur.
- Başınız yatağın üzerinde olacak şekilde (hala 45 derecelik açıyla) hızla sırt üstü uzanın. Yastık omuzlarınızın altında olmalıdır. Vertigonun durması için 30 saniye bekleyin.

- Başınızı kaldırmadan yarıya kadar (90 derece) sağa çevirin. 30 saniye bekleyin.
- Başınızı ve vücudunuzu sağa çevirin, böylece yere bakıyorsunuz. 30 saniye bekleyin.
- Yavaşça oturun ama birkaç dakika yatakta kalın.
- Vertigo sağ kulağınızdan geliyorsa, bu talimatları tersten uygulayın. Yatağınıza oturun, başınızı 45 derece sağa çevirin ve bu şekilde devam edin.
- Baş dönmesi olmadan 24 saat geçene kadar her gece yatmadan önce bu hareketleri üç kez yapın.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da  Semont Manevrası

Bu egzersiz sol kulaktan ve yandan baş dönmesi içindir:

- Yatağınızın kenarına oturun. Başınızı 45 derece sağa çevirin.
-  Çabuk sol tarafınıza yatın. 30 saniye orada kalın.
- Yatağınızın diğer ucuna uzanmak için hızla hareket edin. Başınızın yönünü değiştirmeyin. 45 derecelik bir açıda tutun ve 30 saniye uzanın. Zemine bak.
-Yavaşça oturma pozisyonuna dönün ve birkaç dakika bekleyin.
-Sağ kulak için bu hareketleri tersine çevirin.
- Yine, 24 saat vertigo olmadan geçene kadar bu hareketleri günde üç kez yapın.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Yarım Takla veya Foster Manevrası

Bazı insanlar bu manevrayı yapmayı daha kolay buluyor:

-  Diz çökün ve birkaç saniye tavana bakın.
- Başınızla yere dokunun, çenenizi kıvırın, böylece başınız dizlerinize doğru gelsin. Yaklaşık 30 saniye vertigonun durmasını bekleyin
- Başınızı etkilenen kulağınıza doğru çevirin. Sol tarafınızda baş dönmesi hissederseniz sol dirseğinize dönün ve 30 saniye bekleyin.
- Dört ayak üzerindeyken başınızı sırtınızla aynı hizada olacak şekilde hızla kaldırın. Başınızı 45 derecelik açıda tutun. 30 saniye bekleyin.
- Başınızı tamamen dik olacak şekilde hızla kaldırın, ancak başınızı üzerinde çalıştığınız tarafın omzuna dönük tutun. Sonra yavaşça ayağa kalkın.

- Rahatlamak için bunu birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. İlk turdan sonra, ikinci kez denemeden önce 15 dakika dinlenin.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Brandt-Daroff Egzersizi

-   Yatağınızda dik, oturmuş bir pozisyonda başlayın.
- Başınızı, vertigonuza neden olan taraftan uzağa 45 derecelik bir açıyla eğin. Burnunuz yukarı bakacak şekilde bir tarafta yatma pozisyonuna geçin.
- Hangisi daha uzunsa, yaklaşık 30 saniye veya vertigo hafifleyene kadar bu pozisyonda kalın. Ardından oturma pozisyonuna geri dönün.
- Diğer tarafta tekrarlayın.

Bu hareketleri bir seansta üç ila beş kez yapmalısınız. 2 haftaya kadar veya baş dönmesi 2 gün boyunca geçene kadar günde üç seans uygulamalısınız.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Başka Hangi Egzersizler Yapılır?

Tekrarlayan hareketler, beyninizin ve vücudunuzun baş dönmesinin kafa karıştırıcı sinyallerinin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Ayrıca ani başlayan baş dönmesi ve hareket hislerini yönetmenize yardımcı olabilirler. Baş dönmesi için bu egzersizlere başladığınızda, yavaş başlayın ve ilk tepkilerin kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabileceğini anlayın. Bu egzersizleri bireysel olarak tamamladığınızdan ve her biri arasında molalar verdiğinizden emin olun. Bu egzersizlerden herhangi birine başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve vertigo semptomlarınızın daha ciddi hale gelip gelmediğini veya yeni semptomlarınız olup olmadığını onlara bildirin.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Yerinde Yürüyüş Egzersizi

Yerinde yürümek, ayaktayken denge sağlamanıza yardımcı olabilir ve daha ileri hareketler için bir basamak görevi görür.

- Bir duvarın veya köşenin yanında durun veya yakına bir sandalye yerleştirin. Kollarınızı yanlarınıza yerleştirin.

- Yürürken sağ dizinizi ve ardından sol dizinizi kaldırın. Dizlerinizi rahatlığın izin verdiği kadar yükseğe kaldırmaya çalışın.

Bu egzersizi günde iki kez tekrarlayın ve her seti 30 yürüyüş adımına çıkarmaya çalışın.

Yerinde Dönme Egzersizi

Yerinde dönmek, yerinde yürümekten daha gelişmiş bir egzersizdir. Başınızın dönmesi ihtimaline karşı yakınınızda bir sandalye veya sağlam bir yürüteç olduğundan emin olun.

- Kollarınız yanlarınızda olacak şekilde düz durun.
- 180 dereceye eşit yarım daire şeklinde yavaşça sola dönün.
- Hareket etmeyi bırakın ve 10 ila 15 saniye hareketsiz kalın.
- Yarım daire şeklinde yavaşça sağa dönün. 10 ila 15 saniye hareketsiz durun.

Bu egzersizi beş kez tekrarlayın. Her turu tamamlarken, kendinizi daha baş döndürücü hissettiren yönde ilerlemeyi tercih edin.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Yiyecek, İçecek ve Uçucu Yağlar

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, vertigo semptomlarını çözmesiyle bilinen bir Çin bitkisidir. Baş dönmesini gidermek ve sorunları dengelemek için beyne giden kan akışını yöneterek çalışır. International Journal of Otolaryngology'de bildirilen bir araştırma, Ginkgo biloba'nın vertigo tedavisinde betahistin ilacı kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da  Zencefil çayı

Journal of Acupuncture and Tuina Science dergisinde yayınlanan araştırma, zencefil kökünün baş dönmesinin etkilerini tek başına Epley manevrası gibi manuel yeniden konumlandırmaya göre daha iyi azaltabileceğini buldu.

Zencefil kökü bir bardak kaynar suda 5 dakika demlenebilir. Bal, acı tada yardımcı olabilir. Günde iki kez zencefil çayı içmek baş dönmesi, mide bulantısı ve diğer vertigo semptomlarına yardımcı olabilir.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da  Badem

Badem, zengin A, B ve E vitamin kaynaklarıdır. Günde bir avuç badem yemek vertigo semptomlarına yardımcı olabilir. Bademlerin nasıl yardımcı olduğu bilinmiyor, ancak vitamin içeriğinin vertigo nedenleriyle mücadele etmesi mümkündür.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Bol Su Tüketmek

Dehidrasyon vertigo semptomlarına neden olabilir. Hafif dehidrasyon bile durumu tetikleyebilir. Susuz kalmamak, baş dönmesini en aza indirmeye ve sorunları dengelemeye yardımcı olabilir. Vücudun günde 8 ila 12 bardak sıvıya ihtiyacı vardır. Buna tüm sıvılar dahil olsa da su en iyi seçenektir çünkü kalori ve kafein içermez ve idrar söktürücü değildir. Diüretikler, vücudun idrar olarak attığı su ve tuz miktarını artırır.

Baş Dönmesi veya Vertigo’da Uçucu yağlar

Topikal olarak veya solunarak uygulandığında çeşitli esansiyel yağlar vertigo semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Esansiyel yağlar, mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi vertigo semptomlarını yönetmek için doğal ve uygun fiyatlı seçeneklerdir. Baş dönmesini yönetmek için mevcut seçeneklerden bazıları nane, zencefil, lavanta ve limon esansiyel yağlarını içerir.

Uçucu yağlar, topikal olarak uygulanmadan önce bir infüzyon edici aracılığıyla solunur veya bir taşıyıcı yağda seyreltilir. Bir kişi, vertigo semptomlarını tedavi edecek en iyisini bulmak için çeşitli yağları denemek zorunda kalabilir.

Elma sirkesi ve bal

Hem elma sirkesinin hem de balın beyne giden kan akışını rahatlatmak için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. İki ölçü bal ve bir ölçü elma sirkesi vertigo semptomlarını önleyebilir ve tedavi edebilir.

Aküpresür- Akupunktur

Acupressure, akupunktur ile aynı kavramları uygular, ancak iğnesizdir. Aküpresürün amacı sağlık ve rahatlamayı teşvik etmektir. Vücuttaki basınç noktalarını uyararak baş dönmesini yönetmeye yardımcı olabilir. P6 acupressure yöntemi olarak adlandırılan yaygın bir yöntem, iç ön kol ile bilek arasındaki iki tendonda bulunan etkili bir basınç noktasını içerir.

Vertigoya neden olabilecek diğer durumlar:

-Soğuk algınlığı virüsleri
-Soğuk algınlığı kulak iltihabına neden olabilir. Bu tür vertigo genellikle birkaç gün içinde düzelir ancak tekrarlayabilir.

-Baş veya boyun yaralanması
Vertigo, bir baş veya boyun yaralanmasını takip edebilen yaygın bir semptomdur. Boyun veya kafa yaralanmasına bağlı baş dönmesi düzelme eğilimindedir, ancak zayıflatıcı ve devam edebilir.

-Felç
Amerikan İnme Derneği'ne göre, felç geçiren bir kişide baş dönmesi ve şiddetli dengesizlik belirtileri de dahil olmak üzere vertigo olabilir. Bir inme, bir değil, baş dönmesine ve dengesizliğe neden olur.

-Vestibüler nörit veya VN
VN, iç kulaktaki vestibülokoklear siniri etkileyen bir durumdur. Bu sinir, beyinde alınan denge ve baş konumlandırma sinyallerinden sorumludur. Sinir iltihaplandığında, beyin dengeyi ve başın pozisyonunu yanlış yorumlar.

-Meniere hastalığı
Meniere, tek kulakta işitmeyi etkileyen bir durumdur. Kulaklarda vertigo, kulak çınlaması veya çınlama, işitme kaybı ve kulakta “doluluk” hissi gibi semptomlara neden olur. Meniere hastalığı olan bazı kişilerde denge kaybına ve düşmelere neden olan şiddetli vertigo vardır.

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo nedir?

İyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo veya BPPV, vertigonun yaygın bir nedenidir. BPPV, kristaller iç kulağın bir kısmından diğerine hareket ederek beyne giden sinyalleri bozduğunda meydana gelir. Bir kişi vertigo yaşadığında, çevreleri kendi etraflarında dönüyor veya hareket ediyormuş gibi hissedebilirler.

Herhangi bir yaşta herkes BPPV geliştirebilse de, bu durum genellikle 50 yaşın üzerindeki insanları etkiler. BPPV, doğumda kadın atanan kişilerde doğumda erkek atanan kişilere göre daha yaygındır.

Baş Dönmesi veya Vertigo Egzersizlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Vertigo için ayakta egzersizleri tamamlarken, dengenizi kaybetme ihtimalinize karşı bir duvarın veya tırabzanın yanında durun veya bir sandalye, yürüteç veya başka bir kişisel yardım cihazı kurun. Düşme riskiniz daha yüksekse, bu egzersizleri yaparken birinden yakınınızda durmasını isteyin. Bu egzersizlerden herhangi birini yaptıktan sonra günün geri kalanında başınızı çok fazla yukarı veya aşağı eğmemeye çalışın. Bu hareketleri bir hafta denedikten sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, doktorunuzla tekrar konuşun ve bundan sonra ne yapmanızı istediklerini sorun.

Egzersizleri doğru yapmıyor olabilirsiniz veya baş dönmesinin nedeni başka bir şey olabilir. Hemen doktora başvurun.

Baş Dönmesi ve Vertigo Tedavisi

Beyin kişinin dengesini yeniden sağlamak için iç kulaktaki değişiklikleri telafi edebildiğinden, vertigo çoğu zaman tedavi olmaksızın düzelir. Steroidler gibi ilaçlar iç kulak iltihabını azaltabilir ve su hapları sıvı birikimini azaltabilir.

Tekrarlayan vertigo atakları olan kişiler için vestibüler rehabilitasyon adı verilen fizik tedavi yardımcı olabilir. Vestibüler rehabilitasyon, merkezi sinir sistemini iç kulak problemlerini telafi etmeye teşvik eder.

Ne zaman doktora görünmeli?

Vertigo ve Baş dönmesi tekrarlayan herkes doktorunu görmelidir. Çoğu insan için vertigo genellikle zararlı değildir, ancak altta yatan nedenin tanımlanması gerekir. Bir doktor, özellikle ev ilaçları yardımcı olmazsa, semptomları azaltmak için ilaçlar ve diğer tedavileri de reçete edebilir.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41259

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Ağustos 2023Yayınlanma Tarihi:01 Ağustos 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.