VİRÜS TANI ÜSSÜ OLUYOR

ANKA

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Akdağ, domuz gribi dolayısıyla yapılan çalışmaları yerinde görmek ve değerlendirmek amacıyla Ankara'daki Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Viroloji Laboratuarı'nı ziyaret etti. Viroloji Merkezi olarak dünyadaki grip virüsleri ve bunlara karşı kullanılacak maddelerin saptanması çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Akdağ, virüslere hızlı tanı konulması gerektiğini vurguladı. Akdağ Dünya Sağlık Örgütü’nce akredite olan laboratuarda son teknolojinin kullanıldığını, Merkez'in kısa süre içinde Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyadaki sayılı küresel referans merkezlerinden biri olması için tüm desteğin verileceğini bildirdi.

Viroloji Laboratuar Şefi Uzman Doktor Gülay Korukluoğlu'ndan domuz gribiyle ilgili sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Akdağ, mümkün olan en hızlı sürede ve en fazla numuneyi çalışmak için gereken her türlü desteğin sağlanacağını kaydederek, "Olağanüstü bir durumla karşılaşıldığında hiçbir yerden destek almadan bütün çalışmaları yapacak bir merkez olacağız. Uluslar arası düzeyde onayına başvurulan bir merkez olmayı hedefliyoruz. Hiç tanınmayan bir virüs ortaya çıktığında, Hıfzıssıhha laboratuarlarında tanısı konacak ve isteyen ülkelere bu konuda bilimsel destek verebilecek bir donanımı sağlayacağız" dedi.Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.