Yalnızlık geni hasta ediyor

Kendilerini 'sosyal açıdan izole olmuş' hissedenlerde bazı genler daha aktif çıktı. "Yalnız" kişilerdeki bu aktif genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği anlaşıldı

YalnızlıkABD'de yapılan bir araştırma, yalnızlığın fiziksel sağlığı olumsuz etkilediğini ve hastalığa yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkardı.
Los Angeles'taki California Üniversitesi'nin (UCLA) bir grup deneğin sosyal yaşamlarıyla genlerinin aktifliğini karşılaştırarak yaptığı araştırmada, kendilerini "sosyal açıdan izole olmuş" hisseden deneklerde bazı genlerin daha aktif, bazılarınınsa daha pasif olduğu görüldü.
"Yalnız" deneklerde aşırı aktif olan genlerin dokulara zarar vererek hastalıklara yol açabildiği belirlendi. Virüslerle savaşmada ve bağışıklık sistemini desteklemede etkili olan genlerinse bu kişilerde daha pasif halde olduğu tespit edildi.

Önemli olan dostlarınız


UCLA araştırmacıları, yalnızlığın sağlık üzerinde etkisinde, arkadaş sayısının değil, arkadaşlıkların niteliğinin önemli olduğunu belirtti.
Araştırma ekibinin lideri Dr Steven Cole, "Genler açısından kaç insan tanıdığınızın önemi yok, kaç kişiye gerçekten yakın hissettiğiniz önemli" dedi.
Daha önce yapılan araştırmalar da sosyal açıdan yeterince destek bulamayan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.