YANLIŞ DİYET DEPRESYON YAPIYOR

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Bunun nedeni daha önce yaşanan kötü tecrübeler, tatsız anılardır. Eğer kilo verebilme telaşıyla yola yanlış bir yerden başlarsanız ya istediğiniz başarıyı sağlayamaz ya da kaybettiğiniz birkaç kiloyu kısa bir süre sonra fazlasıyla geri alırsınız. Bu durumda sinirlenip üzülmemek, hatta işi biraz abartıp depresyona girmemek elinizde olmayabiliyor.

KİŞİYE ÖZEL DİYET PLANI

Kötü diyet tecrübelerinin en önemli nedenlerinden biri "kişiye özel" hazırlanmayan yanlış, sıradan, bilinçsiz kilo verme planları oluyor. "Kişiye özel kilo verme planı" öyle palavradan ortaya atılmış bir deyim veya sıradan tanım değil. Herkesin vücudu ve doğal olarak metabolizmasının çalışma şekli, hızı, istekleri, problemleri, kabul ya da reddettikleri farklı oluyor. Bu nedenle daha işin başında yani ilk görüşmede ciddi bir genetik sorgulama yapılması gerekiyor. Ailede kilo öyküsünün olup olmaması, fazla kiloların karın, kalça, bel ya da basende veya bacaklarda, kollarda, hatta çene altında birikip birikmemesi tecrübeli bir uzmanı farklı yaklaşımlara yöneltebiliyor. Eğer varsa diğer sağlık sorunlarınız da çok önemli! Hipertansiyonlu biriyle tansiyonu normal birine, diyabetli biriyle kan şekeri normal veya hipoglisemili birine, gut hastalığı olan biriyle karaciğer veya böbrek yetmezliği olan birine hazırlanacak programlar önemli farklılıklar gösteriyor. Aynı şekilde reflünüzün, gastritinizin, kabızlığınızın, periyot dönemlerinizde vücudunuzun su tutup tutmamasının çok büyük anlamları var. Bu noktaların her birinin tek tek sorgulanması, beslenme planı oluşturulurken dikkate alınması şart!

BAŞARI DETAYLARDA GİZLİ

Kişiye özel diyet planları hazırlanırken o insanın ailesinin ve kendisinin sağlık geçmişlerini bilmek de yeterli olmuyor. Yaşınız, cinsiniz, işiniz, çalışma koşullarınız, işyerinizdeki imkânlar, evinizdeki olanaklar, beslenme alışkanlıklarınız, mutfağınızda nelerin piştiği, sofranızda nelerin yendiği ve daha pek çok faktör önem taşıyor. Tabii bu arada sizin ağız tadınız, sevdikleriniz ve sevmedikleriniz de önemli noktalar. Kısacası “size özel” program yapmanın çok önemli ayrıntıları var. Bu ayrıntılar dikkate alınmazsa başarı şansınız azalıyor. Her bir şanssızlık ruhsal travmaya yol açıyor. Tekrarlanan başarısızlıkların ise depresyona kadar giden sonuçları olabiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.