YAŞAM KOÇU SUÇU AZALTTI

A.A

Suça karışan çocukların topluma  kazandırılarak, meslek sahibi olması hedeflenen proje çok başarılı oldu.


Adana'da, Valilik ile  Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve suça karışan çocukların topluma  kazandırılarak, meslek sahibi olması hedeflenen “Yaşam Koçluğu Projesi”nin  kentteki mal varlığına karşı suç oranlarına da olumlu yansıdığı belirtildi.

İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye  göre, il genelinde suç işlediği iddiasıyla Çocuk Şube Müdürlüğüne gelmiş olan  16-18 yaş arası çocuklara, yaşam koçu olarak belirlenen personelce eğitim,  arkadaş seçimi ve geleceğine yönelik olumlu yön verebilme gibi hususlarda  danışmanlık ve rehberlik hizmetinin verilmesi amacıyla Umut Yıldızı Projesi  kapsamında yaklaşık 3 ay önce “Yaşam Koçluğu Projesi” başlatıldı.

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme (MEKSA) Vakfı ve Çocuk Şube  Müdürlüğünün yürütücülüğünde gerçekleştirilen proje ile 4-13 Ocak tarihleri  arasında yüz yüze yapılan görüşmelerde belirlenen 120 çocuk ve bunların meslek  sahibi olmayan birinci derece yakınlarından 33 kişi mesleki eğitim alıyor.

Çocuklar, ilgi ve yeteneklerine göre belirlenen, elektrik tesisatçılığı,  elektrikli ev aletleri bakım ve onarımı, kuaförlük, soğuk demircilik, otomotiv  tamiri ve mobilyacılık alanında eğitim görerek, meslek sahibi olmaya çalışıyor.

MEKSA Vakfı'nın eğitmenleri tarafından kurslar verilen çocuklar, suçtan  ve sokaktan uzak kalmayı başarıyor. Sabah erken saatte kursa gelip hem teorik hem  de atölye kursları gören çocukların çoğu, ilk günlerde eğitimden kaçma gayreti  gösterirken, projenin başlamasının üzerinden geçen yaklaşık 3 ayda akşam geç  saatlere kadar burada kalmaya çalışıyor.

Projenin başladığı süreç içinde suç istatistikleri incelendiğinde,  kentteki asayiş olaylarının da projeden olumlu etkilendiği gözleniyor. 6 aylık  projenin yarısında şehirdeki mal varlığına karşı suç oranlarında geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 30 oranında düşüş yaşandı. Projeye katılan 120 çocuktan  sadece birisinin, bu süreçte suça yeniden karıştığı vurgulandı.
        
EMNİYET MÜDÜRÜNDEN DESTEK SÖZÜ
        
Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez de yardımcısı Hasan Tuğrul, Asayiş  Şube Müdürü Akın Zaimoğlu ve Şube Müdür Yardımcısı Ramazan Çankaya ile MEKSA  Vakfını gezerek, eğitim alan çocuklardaki gelişmeyi gözlemledi.

Mobilya atölyesinde kendisine verilen el işi hediyeleri kabul eden  Kesmez, çocuklarla da sohbet etti.

Daha sonra otomotiv tamir ve bakım atölyesini inceleyen Kesmez, burada  sohbet ettiği bir çocuğun ileride tamir atölyesi açacağını söylemesiyle, “Sana  bu konuda destek olacağım. Hatta ilk müşterilerin bizler olacağız. Sizlerin  burada meslek sahibi olup, gelecekte kendi iş yerinizi kurmanız hepimizi  onurlandırır. Emniyet araçlarının tamirini de sana gönderip yaptırırız” dedi.

Kesmez, kuaförlük eğitim salonunda ise bir gelinin saçlarının yapıldığını  görünce, “Daha eğitim bitirmeden, müşteri bulup, ilgi görmeleri bizleri  şaşırtıyor. Bu çocuklara destek verildiğinde neleri yapabileceğini gösteriyorlar.  Kimse doğuştan suçlu olmuyor, bunu hep göz önünde tutmalıyız” dedi.

Kesmez, proje ile il genelindeki çocuk  suçluluğun bariz oranlarda azaltılması ve nitelikli ara elaman sorununa katkı  bulunulmasını hedeflediklerini söyledi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.