YAŞLANMA SÜRECİ VE PARKİNSON HASTALIĞI DNA BOZUKLUKLARIYLA İLİŞKİ

YAŞLANMA SÜRECİ VE PARKİNSON HASTALIĞI DNA BOZUKLUKLARIYLA İLİŞKİİki yeni araştırmayla elde edilen sonuçlar, bedenimizin enerji taşıyıcıları olan mitokondri DNA’larındaki bozukluk ile yaşlanma süreci ve Parkinson hastalığı arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.

Birinci araştırma, yaşlı beyinlerde, dopamin üretiminden sorumlu olan mitokondri DNA’sında bozukluklar olduğunu gösterirken, ikinci araştırma söz konusu bozuklukların sadece yaşlı insanlarda değil Parkinson hastalarında da bulunduğunu kanıtlamakta. İki araştırmanın sonucu da Nature Genetics dergisinin web sayfasında (www.nature.com) yayımlandı.

Bilim adamları bu iki çalışmadan "yaşlanmayla ilgili mitokondri teorisi" için deneysel veriler elde ettiler. Bu teori üzerinde neredeyse otuz yıldan bu yana tartışılmakta.

Tahminlere göre, mitokondrilerde artan bozukluklar doğrudan doğruya hücrelerdeki enerji metabolizmasına biyokimyasal açıdan zararlar veriyordu. Son araştırmada bilim adamları, hücrelerin tek tek işaretlenmesine, hatta kesilerek incelenmesine izin veren bir mikroskopla çalıştılar. Veriler mitokondri DNA’sındaki bozuklukların ilerleyen yaşla birlikte arttığını kanıtlamakta.

Araştırmacılar normal yaşlanma sürecinin oksidatif stresin negatif etkisiyle daha da güçlendiğini sanıyorlar. İki çalışmanın sonuçları da enerji metabolizmasını iyileştirecek, sinir hücrelerindeki bozuklukları önleyecek vb. sorunlar için yeni tedavilerin geliştirilmesinde yararlı olacak.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.