YAŞLILARDA BEYİN KÜÇÜLMESİ VİTAMİN B 12 EKSİKLİĞİYLE İLİŞKİLİ OLABİLİR

YAŞLILARDA BEYİN KÜÇÜLMESİ VİTAMİN B 12 EKSİKLİĞİYLE İLİŞKİLİ OLABİLİREt, süt ve yumurtada bulunan B 12 vitamininin yetersiz emiliminin nörolojik bozukluklarda rol oynadığı biliniyor. Fakat hepsi bu değil. İngiltere’de yapılan güncel bir çalışmaya göre, yaşlılarda B 12 vitamininin düşük düzeylerde alınması beyin küçülmesine yol açabiliyor.

Çalışmaya yaş ortalaması 73,  mental bozukluğu olmayan, 107 kadın ve  erkek katıldı. Araştırmacılar beyin hacmini ölçmek için manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullandılar. Kan testleri ile B 12 vitamin düzeylerini kaydettiler. Vitamin düzeyleri temel alınarak üç grupta toplanan denekler, yıllık tarama ve fizik ve mental muayeneler eşliğinde beş yıl süreyle takip edildi.

B12 vitamin düzeyleri en düşük olan grup, en yüksek olan grupla karşılaştırıldığında, beyin hacmindeki küçülme iki kat daha fazlaydı. Başlangıç beyin büyüklüğü, yaş, cinsiyet, eğitim, kognitif test skorları ve kan kimyası ölçümleri kontrol edildikten sonra bile anlamlı bir fark söz konusuydu.  

Çalışmanın öncü yazarı, Oxford Üniversitesi’nden farmakoloji profesörü  David Smith’e göre, çalışmada bir ilişki saptandığı halde, aralarında nedensel bir bağlantı kurulamamış. 

“Bu bulgu yarın hemen gidip vitamin B 12 tabletleri almanız gerektiği anlamına gelmiyor. B12’nin beyin küçülmesini önlemedeki etkililiğini test eden klinik çalışma sonuçlarını alana kadar beklememiz gerekiyor.”

NICHOLAS BAKALAR, 08, 9, 2008

Çeviri: Ayda Çayır

KAYNAK: www.nytimes.comPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.