YENİ TEKNİKLE DEPRESYON TEDAVİSİ MÜMKÜN

NP GRUP

Beynin belli bölgesine belirli bir süre uygulanacak olan elektrik akımı depresyonu nasıl tedavi ettiğine ilişkin Archives of General Psychiatry adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmayı Prof. Dr. Nevzat Tarhanbu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

 
AFP kaynaklı haberde, Archives of General Psychiatry adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beynin belli bir bölgesine elektrik akımı uygulamayı öngören Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) adlı yöntem, depresyona karşı kullandığı ilaçtan sonuç alamayan insanlara önerilebilecek.

Türkiye'de ilk uygulaması Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nde yapılan Amerika Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), 2008 yılında TMS yöntemine yeşil ışık yakmıştı. Halen NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nde kullanılan TMS (TMU) ya çok sayıda doktor yöntemin başarısı konusunda kuşkusunu dile getirmişti. Söz konusu yöntemle ilgili araştırmayı kaleme alan Doktor Mark George, yaptıkları araştırmanın, yöntemle ilgili tartışmalara son vereceği görüşünü dile getirdi. George, "Artık TMS yöntemini başka psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi için geliştirmeye devam edebiliriz" diye konuştu.

Prof. Tarhan, TMS yöntemiyle, beyne şok manyetik uyarılar gönderilerek, beynin önceki sağlam durumuna dönmesinin amaçlandığı tedavide elde ettikleri sonucu ve uygulama şeklini İyi Bak Kendine'de değerlendirecek.

Archives of General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Manyetik Uyarım Tedavisi TMS yöntemi, güvenli bir şekilde bir doktor muayenehanesinde uygulanabilir ve bu tedavi yönteminin elektroşok gibi daha ağır tedavi yöntemlerinden çok daha az yan etkisi var. Araştırma, TMS'nin yan etkilerinin baş ağrısı ve göz kasılması olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, hastane ortamında, TMS yönteminin iki safhada 190 kişide denendiğini ve bu kişilerden yaklaşık yüzde 30'unu depresyondan kurtulabildiğini kaydettiler. Prof. Tarhan Türkiye'de ilk uygulayıcı ve bu konudaki pek çok soruya ve eleştiriye muhatap olan kişi olarak tedaviden aldıkları sonuçları program PSİKOGÜNDEM bölümünde değerlendirecek.

İyi Bak Kendine programının bugün ana konusu Evlilikte yaşanan cinsel sorunlar olacak. Toplum olarak cinsel sağlık konusunda yeterince duyarlı değiliz. Diğer sağlık şikayetlerinde olduğu gibi evlilikte görülen cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde çok ihmalkarlıklar görülüyor. Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediğinde yaşanan evlilik ve aile facialarına sık tanık oluyoruz. Giderek utanılacak bir konu olmaktan çıkmakla beraber uzmanlar evli çiftlerin yaşadıkları cinsel sorunlardın tedavisi konusunda yeterli bir duyarlılığa henüz ulaşılamadığını belirtiyorlar.

Erkeklerde en sık yaşanan erken boşalma sorunları kişiye ne gibi duygular yaşatıyor. Tedavi edilmediğinde eşlik eden diğer psikiyatrik hastalıklar kişiye nelere malolabilir? Cinsel sorunların yaşanmasında yetiştirilme tarzının önemi var mıdır? Hangi fiziksel ve psikiyatrik sorunlar cinsel işlev bozukluklarına neden olur? Menapozda cinsel işlev bozukluklarının bir nedeni sayılabilir mi? Vajinismus rahatsızlığının tedavisi olmasına karşın neden evliler yıllarca bunun sıkıntısını çekerler? Vajinismus tedavisinde psikoterapinin yeri ve değeri nedir? Cinsel istek azalmasının temel sebepleri nelerdir? Ağrılı cinsellik, ve cinsel tiksinti nasıl tedavi edilir? Cinsel işlev bozukluklarında hormonların suçu var mıdır? gibi konular bu akşam İyi Bak Kendine programında gündeme getiriliyor.

Uyku azalması ile cinsel işlev bozukluklarının bağlantısı, depresyon ile beraber görülen cinsel iştahsızlık, alkol maddenin cinselliğe olumsuz etkisi, travma sonrasında cinselliğin ortan kalkmasının evliliği ne yönde nasıl etkilediği Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan ve NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Cengiz Demirsoy İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kadınların yaşadığı cinsel işlev bozuklukları ve erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklarının neler olduğu, nereden kaynaklandığı, hangi zeminlerden beslendiği ve tedavisinde hangi seçeneklerin olduğu gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.