Zaman geçirmek için alışverişe çıkmayın

Ramazan ayında artan gıda alışverişlerini aç karnına yapmayın! Oruçluyken zaman geçirmek için de markete gitmeyin.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya,  her yıl Ramazan ayında vatandaşların, iftar ve sahur sofralarını  zenginleştirmek için diğer aylara oranla daha fazla gıda alışverişi yaptığını  söyledi.

Ramazandan birkaç gün önce market, pazar ve çarşı alışverişlerinde büyük  hareketlilik yaşandığını ifade eden Kaya, bu dönemlerde harcamaların, özellikle  kredi kartı kullanımının oldukça arttığını kaydetti.

Kaya, gıda tüketiminin yüksek olması nedeniyle bir çok işletmenin cazip  kampanyalarla tüketiciyi alışverişe yönlendirdiğine dikkat çekerek, şöyle  konuştu:

“Öncelikle tüketicilerin sağlıklı, kaliteli ve ucuz gıda tüketimi için  dikkatli olmalarını istiyoruz. Bunun dışında, Ramazan ayında genellikle  oruçluyken alışveriş yapılıyor. Bu da tüketimi artırıyor. Özellikle iftar  sofralarını zenginleştirme düşüncesi ve açlığın yarattığı sinir, stresle  tüketici, birçok üründen almaya çalışıyor. Genellikle de açken zaman geçirme  adına alışveriş merkezleri ve marketler tercih ediliyor. Bu yüzden, oruçluyken  zaman geçirme adına markete gidilmemesini, açken alışveriş yapılmamasını  öneriyoruz. Alışveriş gün içinde yapılacaksa evde bir liste hazırlanmalı ve bunun  dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Mümkünse kredi kartı evde bırakılmalıdır. Kredi  kartıyla yapılan alışverişlerin daha sonra bütçeyi zorlayacağı  unutulmamalıdır.”

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Nisan 2021Yayınlanma Tarihi:13 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.