ZEKA BEBEKLİKTEN ANLAŞILIYOR

PSİKOHAYAT DERGİSİ - Sciencedaily

Bebeklikte işlem becerileri ileri düzeyde olan bebekler yirmili yaşlarda da zeka açısından yaşıtlarına fark atıyor.

Case Western Reserve Üniversitesi'nden psikolog Joseph Fagan'ın önderliğinde, zekanın sürekliliğini test etmeye yönelik bir araştırma yürütüldü. 20 yılı aşkın bir süre önce, Fagan bebek zekasını ölçmeye yarayan bir test geliştirmişti. Bebeklerin değişik obje resimlerine verdikleri tepkileri ölçmeye yönelik olan bu testte önce onlara ikişer resim gösteriliyor ve resimlere bakma süreleri takip ediliyor. Daha sonra resimlerden biri değiştirilerek, bebeklerin yeni ve eski resimlere odaklanma süresi kaydediliyor. Bebekler genellikle zamanlarının %60'ını yeni resme bakarak geçiriyorlar.
 
Araştırmaya katılan 61 genç erişkine bebeklik çağlarında Fagan zeka testi uygulanmıştı. Bu kişilerin 3 yaşında aldıkları IQ test skorları ile 21 yaşındaki IQ test skorları ile karşılaştırıldı. Araştırma sonuçları daha zeki bebeklerin yıllar sonra daha zeki ve başarılı erişkinlere dönüştüklerini teyit etti. "Zeka yeni bilgileri işlemeyi ve bunları bir yaşam boyu edinilen bilgilerle ilişkilendirmeyi içerir. Bilgi işleme ve ilişkilendirmeyle ilgili bu süreçler kişinin bilgisini arttırmasına izin verir," diyor Fagan.

Araştırma sonuçları zekanın bebeklikten erişkinliğe süreklilik gösterdiğine ve bilgiyi işlemenin zeka gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynadığına işaret ediyor. Bu bilgi genetik ve çevrenin zeka üzerindeki etkisinin anlaşılmasına katkıda bulunabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.