Zeka yaşlanmıyor gelişiyor

Zeka yaşlanmıyor gelişiyorAlmanya'da yapılan bir araştırma, yaşlılarda zekanın artabileceğini ve zihni becerilerini artırmak için az bir çaba sarfeden birçok emeklinin zihnen 20 yaşında olduğundan daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Almanya'daki Erlangen Üniversitesi'nden Psikolog Dr. Siegfried Lehrl, beynin bilgi toplama kapasitesi ile hayat tecrübesinin yıllar içinde arttığını ifade etti. Bir grup yaşlı ile belli bir yaşın altındaki genç denek grubu üzerinde karşılaştırmalar yapan Lehrl, "Zeka yaşlanmıyor, aksine gelişiyor" diye konuştu. Bu arada Alman bilim dergisi Spectrum of Science da benzer bir araştırma sonucunda, düşünme süreci ve problemlerin çözümü hızında bir yavaşlama olsa da, bilgiye ve hayat tecrübesine dayalı zihni faaliyetlerde yaş ilerledikçe muhafaza edilebileceğini veya artabileceğinin ortaya çıktığını yazdı. Dergi ayrıca, zihni beceriler ve zekanın, keskin kişisel farklılıklara göre farklı bir gelişim gösterdiği, bunun özellikle de ilerleyen yaşlarda zihni becerilerin korunmasında daha açık bir şekilde ortaya çıktığını ifade etti.

KAYNAK: //yenisafak.com.tr/Saglik/?t=06.08.2008&i=132933


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.