Zeka zeviyesi mutluluk düzeyini de belirliyor

Zeka seviyesi düşük kişilerin mutsuz olma olasılığının, zeka seviyesi yüksek olanlara oranla daha fazla olduğu belirlendi.

 Zeka seviyesi düşük kişilerin mutsuz olma  olasılığının, zeka seviyesi yüksek olanlara oranla daha fazla olduğu belirlendi.

 "Psychological Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada, İngiliz bilim  adamları, düşük IQ seviyesinin genellikle düşük gelir, çeşitli sağlık sorunları,  günlük yaşamda başkalarının yardımına ihtiyaç duyma ile ilişkilendirildiğini ve  tüm bu unsurların da mutsuzluğa katkıda bulunduğunu açıkladı. 6 bin 870 kişinin katıldığı çalışmada araştırmacılar, katılımcılara  kendilerini mutlu hissedip hissetmediklerini sordu. "Kendisini çok mutlu hissettiğini" söyleyen katılımcıların yüzde 43'ünün,  IQ seviyesi 120-129 olan grupta yer aldığı belirlendi. "Kendisini çok mutsuz" hissedenlerin büyük bir kısmının ise IQ seviyesi  70-79 olan grupta olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı yöneten Angela Hassiotis, elde edilen sonuçların normal zeka  seviyesinin altındaki kişilerin kendilerini mutsuz hissetme olasılığının daha  yüksek olduğuna işaret ettiğini söyledi. Hassiotis, yoksul ailelerin çocuklarına yönelik uzun süreli  stratejilerin, çocukların hem zeka seviyesine hem de mutluluklarına olumlu etki  yapabileceğine dikkati çekti. Araştırmada, zeka seviyesi düşük kişilere daha fazla destek verilmesi  gerektiği belirtildi. AFP    

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Eylül 2012