Alerjiyi tetikleyen 10 besin

Bu besinleri çocuklarınıza sakın yedirmeyin! İşte alerjiyi tetikleyen 10 besin.

Bu besinleri çocuklarınıza sakın yedirmeyin! İşte alerjiyi tetikleyen 10 besin.

Alerji genetik olarak ebeveynlerinden çocuğa geçmekle birlikte bebek büyüdükçe çevre ve beslenme düzeninin etkisi ile alerjik yapıyı sonradan edinebiliyor. Çocukların çok fazla şekerli ve hazır gıda tüketmelerinin yanında meyve ve sebze yemeyi azaltmaları da önemli alerjiyi artıran önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. alerjiGünümüzde her 5 çocuktan birisinin alerjik, her 10 çocuktan birisinin astım hastası olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, çocukların çikolata, margarin, kızartma, ketçap, mayonez, baharat gibi gıdalardan uzak durmaları gerektiğinin altını çiziyor. Alerjiden korumak için uzak durulması gereken besinlerin neler olduğu konusunda Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu’ndan bilgi alıyoruz.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ÇİKOLATA (KAKAO) Tat duyusu erken yaşta gelişen çocuklar, mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanmasına neden olduğundan çikolata yemeyi çok severler. Oysa kakao, kahve ile aynı yapıya sahiptir ve yüksek oranda kafein içerir. Kafein uyarıcı bir maddedir. Çocuklarda midede asit salgısını artırarak reflüye neden olur. Çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, geğirme gibi anne baba tarafından olağan karşılanan çoğuf belirtiler reflü habercisi olabilir. Reflü mide asit salgısının yutma borusundan yukarı çıkıp solunum sistemine girmesi ile astım bulgularına yol açar. Astımlı çocuklarda yüzde 60 oranında sessiz reflü varlığı bildirilmektedir. MARGARİN Birbirleri ile zıt etkilere sahip omega-3 ve omega-6 yağ asitleri çocukların beslenmesinde dengede olmak zorundadır. Zeytin yağı ve fındık yağında bol bulunan omega 3’ün alerjiyi önleyici etkileri vardır. Margarin gibi bitkisel katı yağlarda yüksek oranda bulunan omega 6 ise alerjiyi artırmaktadır. Bitkisel katı yağ içeren açma, poğaça, pasta gibi gıdaların çok tüketilmesi vücutta bu dengenin bozulmasına ve alerjinin ortaya çıkmasına neden olur. KIZARTMALAR VE CİPS Yüksek oranda yağ ve kalori içeren kızartma gıdaları fazla tüketen bir çocuk kilo almaya yatkın olur. Şişman olmak çocuklarda astımın ortaya çıkışını iki kat artırır. Ayrıca yağlı kızartmalar mide boşalmasını geciktirerek reflüye ve reflünün tetiklediği astım alevlenmelerine zemin hazırlar. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.