APA KILAVUZUNU GÜNCELLEDİ

NP Grup

Amerikan Psikiyatri Derneği (APA) majör depresif bozukluk üzerine 2000 yılında yayınladığı kılavuzu güncelledi.

 


Yeni kılavuz elektro-konvülsif tedavi ve TMU gibi, başka somatik tedaviler, antidepresan ilaçlar, psikoterapiler ve yeni kanıta dayalı tedavilere ilişkin tavsiyeleri içeriyor. Kılavuzda ayrıca alternatif ve tamamlayıcı tedaviler, gebelerde depresyon tedavisine yönelik yaklaşımlar ve tedaviye cevap vermeyen depresyon vakaları için tavsiyeler de yer alıyor. Kılavuzun hazırlanışı beş yıllık, yoğun bir çalışma sürecini içerdi ve 1999- 2006 yılları arasında yayınlanmış, 13 bini aşkın hakemli makale incelendi.

Majör Depresif Bozukluk hastanın iş ve eğitim yaşamının yanı sıra, ailevi ve sosyal ilişkilerini ciddi biçimde etkileyebiliyor. Sonunda kişinin fiziksel sağlığını tehdit edebiliyor. Uzmanlara göre hastalığın sağlık ve işlevsellik üzerindeki etkisi en az diyabet ve ciddi kronik durumlar
kadar vahim olabiliyor.

Majör Depresif Bozukluğa İlişkin Yeni APA Kılavuzu aşağıdaki önemli değişiklileri içeriyor:

" Değerlendirme ölçekleri-değerlendirme ölçeği psikiyatrik semptomların tipi, frekansı ve şiddetini değerlendirmek için kullanılmalıdır. Böylece tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.

" Tedaviye dirençli depresyon-elektrokonvülsif tedavinin pek çok tıbbi girişime yanıt vermemiş kişilerde olumlu sonuç verdiğine dair inandırıcı kanıtlar mevcuttur. İlave potansiyel tedaviler arasında vagus sinir uyarımı ve transkranyal manyetik uyarım (TMU) yer almaktadır. Bir başka opsiyon MAOI'lerin (monoamin oksidaz inhibitörlerinin) tatbiki olabilir.

" Fiziksel aktivite-randomize, kontrollü çalışmalara göre, aerobik egzersizi ve/veya direnç eğitimi duygu durum semptomlarında ılımlı düzelme sağlamıştır. Genel popülasyondaki depresif semptomların oranı dahi düzenli egzersiz ile aşağı çekilebilir; özellikle yaşlı kişilerde ve başka sağlık problemleri olan hastalarda. 

" Daha güçlü idame tedavi-nüks için risk faktörleri olan hastalar daha güçlü idame tedavi görmeliler (devam fazından sonra). Kronik hastalığı olan hastalar ve yanı sıra geçmişte en az üç depresif epizot geçirmiş olanlar idame tedavi almalılar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.