Archaeopteryx'in atası bulundu

Çinli paleontologlar yeni bir ilkel kuş türü buldu. Archaeopteryx’in bir akrabası olan “Aurornis xui” 160 milyon yıl önce yaşıyordu.

Çinli paleontologlar yeni bir ilkel kuş türü buldu. Archaeopteryx’in bir akrabası olan “Aurornis xui” 160 milyon yıl önce yaşıyordu.

archaeopteryxPolingİlginç buluntu öncü kuşların Jura devrinde bile çeşitli türlere ayrıldığının bir kanıtı. Uzun bir süre memeliler ve kuşlar arasındaki bağ olarak görüldüğünden genel anlamda ilkel kuş olarak tanımlandı. Anlaşıldığı üzere bu ilkel hayvanın tüyleri vardı ve kanat çırparak zıplamış olduğu ve pike uçuşuyla kısa mesafeleri geride bırakmış olabileceği sanılıyor. Fakat Archaeopteryx öte yandan dişlere ve dinozorlarda olduğu gibi uzun bir kuyruk sokumuna da sahipti. İlk tüy fosili 1861 yılında Almanya’daki Solnhofen taş ocağında bulunmuştu. Günümüzde dünya genelinde az çok veya iyi korunagelmiş 11 fosil var ve bunların hepsi Bavyera bölgesine ait. Fakat geçtiğimiz yıllarda Archaeopteryx ve günümüzdeki kuşlar arasındaki akrabalık ilişkilerine kuşkuyla yaklaşılmaya başlanmıştı. Özellikle de Çin’de bulunan tüylü dinozorlar nedeniyle bazı bilim insanları Archaeopteryx’in soyağacındaki merkezi pozisyonundan emin olmamaya başladılar. Bu uzmanlar Archaeopteryx’in kuş soyuna ait olmayan küçük bir tüylü dinozor olduğunu düşünüyorlardı. Bilim dünyasında bugüne kadar bu konuda görüş birliğine varılamamıştı. Brüksel’deki Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü’nde Pascal Godefroit ve ekibi, Çin’de bulunan tüylü bir dinozoru inceledi. Aurornis xui Orta Jura’dan Son Jura devrine geçişte yaklaşık 160 milyon yıl önce yaşıyordu, Archaeopteryx ise 150 milyon yıl kadar önce yaşamıştı. Araştırmacıar, Archaeopteryx ve diğer “ilkel kuşların” özelliklerini karşılaştıran bir soyağacı oluşturdu. Buna göre Aurornis xui kuşların en eski öncüsü. Ama bu durumda Archaeopteryx de bu soyağacında aynı çizgide yer buluyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:18 Haziran 2013