BEYİN KİTAP GİBİ OKUNACAK

Bizimsağlik

Dr. David Lewis, Elektronik Beyin Tarama sistemi ile kayda geçirilen sinyallerin kodlanması ve bu verilerin "deşifre" sistemi ile kelimelere dönüştürülmesini hedefleyen çalışma sonunda, yaşamımız boyunca beynimizdeki belleğe yüklenen anıların ve sırların, kelime ve cümlelerle "yazı formatında" açığa çıkartılabileceğini iddia ediyor.

Başta Amerika olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki "Nüro Psikiyatr" bilim adamları insan beyninin hafıza merkezine yaşam boyunca kaydedilen tüm günlükleri açığa çıkaracak bir çalışmanın yarışına girmiş bulunuyor.

Amerika'nın Cephos adlı araştırma merkezi yönetmeni Dr. Steven Laken, hukuki sorgulamalarda, beyin kodlama sistemine yakın ve doğruluk oranı yüzde 78-98 olan "Yalanın Rengi" adlı bir aygıtın, geçerliliği kalmayan köhnemiş "Yalan makinelerinin" yerini alacağını duyuruyor.      
 
Sorgulanan kişinin kafasına yerleştirilen iletken kabloların, beyin görüntüsünü ekrana taşıdıktan sonra, kendisine sorulan suallere verdiği cevapların ya mavi veya kırmızı renge dönüşmesi ile doğruların ve yalanların ayırımı yapılıyor.  Beyin görüntüsünün ekranda kırmızıya dönüşmesi "yalan", maviye dönüşmesi ise "doğru" cevap olarak geçerlilik kazanıyor ve gerçeği ortaya çıkarttığı belirtiliyor.
 
"Yalanın Rengi" adlı bu aygıtın, Amerikan hukuk sisteminde yasal bir geçerlilik kazanabilmesi için, ilgili mercilere başvuru yapıldı. Gerekçe olarak da, mahkemelerde jüriye sunulması önerilen "Sanığın renklendirilmiş beyin dosyası" sayesinde 12 kişilik jürinin daha doğru ve adil bir karar vereceği ifade edildi.
                                                
"Beyin Günlükleri"nin yüzlerce ciltlik yazılı formata çevrilmesinin veya herhangi bir bölümünün deşifre edilmesinin tam anlamıyla gerçekleşmesi uzun sürecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.