Bilim insanlarından korkutan açıklama

Küresel ısınmayı unutun. Bilim insanları bir süredir insanoğlunun geleceği açısından önemli başka bir tehlikeye kafa yoruyor.

Küresel ısınmayı unutun. Bilim insanları bir süredir insanoğlunun geleceği açısından önemli başka bir tehlikeye kafa yoruyor. Daily Mail Gazetesi’nin ‘Özel haber’ diye verdiği bu gelişme, dünyayı bir dizi ciddi sorunla karşı karşıya bırakabilir.

bilimduyasiDünyanın etrafını çeşitli katmanlar sarıyor. Ve tehlike dünyanın manyetik alan kuşağı magnetosferle ilgili. Yerkürenin çekirdeğinde akkor halindeki eriyik dünyanın dışında gezegenimizi tehlikeli güneş fırtınalarına karşı koruyan bir manyetik alan oluşturuyor. Bu koruyucu kalkan uzayın binlerce km içerlerine kadar genişliyor; küresel iletişimden, hayvanların göç hareketine, iklim şartlarına kadar pek çok konuyu etkiliyor. Ancak yeryüzü ve üzerindeki yaşam için çok önemli olan bu manyetik alan, son 200 yılda yüzde 15 oranında zayıfladı. Bilim adamları, bunun yerkürenin enerji kutuplarının değişebileceğine yönelik bir işaret olabileceği tahmininde bulunuyor. Fakat uzmanlar, bu kutup kaymasının ne zaman yaşanacağına dair bir öngörüde bulunamıyor. Eğer manyetik kutuplarda bir değişim yaşanırsa solar fırtınalar, dünyayı zararlı ışınlara karşı koruyan ozon tabakasında yeni delikler açabilir. Ayrıca manyetik alanın değişmesi insan açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Enerji hatları zarar görebilir, iklim değişikliği yaşanabilir ve kanser oranları artabilir. İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi’nden Yeryüzü, Okyanus ve Ekolojik Bilimler uzmanı Prof. Richard Holme, “Ciddi bir mesele. Düşünsenize elektrik şebekeniz birkaç aylığına çökebilir, günümüzde hiçbir şey elektriksiz olmuyor” dedi. Danimarka’da yapılan bir araştırma küresel ısınmasının atmosferdeki karbondioksit emisyonundan değil, daha çok manyetik alanla ilgili olduğunu öne sürmüştü. Manyetik alanda değişimle birlikte yeryüzünde insanlar daha fazla kozmik radyasyona maruz kalabilir, bu da kanserden daha fazla ölüm anlamına gelir. Mullard Uzay Bilimleri Laboratuvarı’ndan Dr. Colin Forsyth, “Radyasyon oranı, insanın neden olduğu ozon deliğinden 3 ile 5 misli daha fazla artabilir. Ayrıca ozon delikleri daha büyük ve daha uzun ömürlü olabilir” dedi. Uzay kurumları da bu tehlikeyi ciddiye alıyor. Nitekim geçen kasım ayında, dünyanın manyetik alanında değişimleri takip etmek için uzaya üç uzay aracı yollandı. Bu misyonun amacı, dünyanın manyetik alanının haritasını çıkarmak ve bilim insanlarına bu değişimin uydu haberleşmesini ve GPS sistemini nasıl etkileyebileceğine dair bir tablo çıkarmak. Dünyanın manyetik kutuplarının birkaç bin yılda bir yer değiştirdiğine dair bulgular da mevcut. Tahminlerin doğru çıkması halinde pusulalar kuzey yerine güneyi gösterebilir. Bilim insanları, manyetik alanın azalmaya devam etmesi halinde, milyarlarca yıl sonra bir zamanlar sulak bir gezegen olan Mars gibi kuruyup yaşamı desteklemeyecek hale gelebileceği tahmininde bulunuyor. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:13 Şubat 2014