BİR YASTIKTA KOCATMIYOR

A.A

Horlamanın evliliği olumsuz etkilediği ve çiftlerin ilk yataklarını, sonra odalarını sonuçta da boşandıkları açıklandı.

Ordu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı  Dr. Fatma Küçüker, horlamanın evliliği olumsuz etkilediğini belirterek, "Evli  çiftler ilk olarak yataklarını, sonra odalarını ayırır, sonuçta da bu boşanmaya  kadar gidebilir" dedi.

Dr. Küçüker, Ordu Devlet Hastanesi  bünyesinde geçen mart ayında açılan uyku laboratuvarının Türkiye'de devlet  hastaneleri bünyesinde bir ilk olduğunu ve şu ana kadar horlama şikayeti ile  gelen 150 dolayında hastanın tedavi gördüğünü bildirdi.

Horlamanın çeşitli nedenleri olduğunu anlatan Küçüker, şu bilgileri  verdi:

"Horlama, ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya  çıkan gürültü biçimindeki ses olarak biliniyor. Sebebi dengesiz beslenme,  boğaz-burun bölgelerindeki rahatsızlıklar ve hastanın yatak üzerinde dengesiz  yatması olabiliyor. Alkol ve sigara da aynı şekilde horlamaya neden olabilir.  Yine kişi eğer çok yorgun ise horlama başlar. Burada önemli unsur horlamanın  sürekli olmasıdır."

Çocuklarda görülen horlamaların ise genellikle kilodan kaynaklandığını ve  bu konuda ailelerin daha dikkatli olması gerektiğini belirten Küçüker, horlamanın  ciddi bir sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Horlamanın sosyal olarak evli çiftler arasında da soruna neden  olabildiğini vurgulayan Küçüker, şunları dile getirdi:

"Horlayan kişi ailenin diğer bireyleri için de uykusuz gecelerin  sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda  arkadaşı olur. En önemlisi evli çiftler ilk olarak yataklarını ayırır, sonra  odalarını ayırır, sonuçta da bu boşanmaya kadar gidebilir. Bu nedenle horlama  hali hafife alınmamalı."
        
TEDAVİ

Horlamanın tedavi yöntemleri hakkında bilgi de veren Dr. Küçüker, çeşitli  önerilerde bulundu.

Yetişkin kişilere spor yapmalarını öneren Küçüker, "Horlayan kişiler  uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan  önce almamalı. Uykudan 4-5 saat önce alkol almaktan kaçınılmalı. Uykudan 3 saat  önce ağır yemek yenilmemeli. Aşırı yorgunluktan sakınmalı. Uykuda sırt üstü  yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. Aileler, çocukların kilo almasının önüne  geçmeli. Kişinin burun ve boğazında rahatsızlık söz konusu ise mutlaka hekime başvurulmalı" diye konuştu.

Ordu Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren uyku laboratuvarı  hakkında da bilgi veren Küçüker, horlama şikayeti ile gelen hastaların öncelikli  olarak yakınlarından uyku halindeki durumuyla ilgili bilgi aldıklarını belirten  Küçüker, "Daha sonra hastalar bir gece burada uyutularak gece uyku hali  gözlemleniyor. Horlamanın nedenleri tespit ediliyor. Eğer horlamanın sebepleri  arasında kişinin burun ve boğaz kısmı ile alakalı ise tedavi o yönde yapılıyor"  dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ocak 2010