Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı egzamaya, alanı soğutmak, nemlendirici sürmek, Akupunktur, şifalı yağlar, uyumak ve dinlenmek iyi geliyor. İşte egzama kaşıntısına iyi gelen yöntemler…

Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Egzaman kaşıntısını hızla gidermek ve cildinizi rahatlatmak için bu yolları deneyin.

EGZAMALI BÖLGEYİ SOĞUTUN

Bir el bezini veya gazlı bezi soğuk suyla ıslatarak cildinizi soğutmak için hızlı bir kompres yapın. Daha yoğun bir rahatlama için, bir buz torbası veya küçük bir plastik torbaya bir veya iki buz küpü atın. Soğuk bölgenin uyuşmasına yardımcı olur ancak bunun işe yaraması 10 dakika kadar sürebilir.

AYNAYA BAKIN

Kaşıntılı Egzamada; kaşıntı vücudunuzun sadece bir tarafında olduğunda bunu bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir sihir numarası gibi gelebilir ama bu bir optik illüzyondan daha fazlası. Sol kolunun kaşındığını söyleyin. Bir aynaya bakın ve yansımanızın sol koluna odaklanın ki bu aslında sağınızdır. İzlerken orayı kaşıdığınızda beyniniz egzama kaşıntınızın giderildiği mesajını alır.

AKUPUNKTUR

Kaşıntılı Egzamada; Northwestern Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, kolunuzdaki belirli bir noktaya bastırmanın vücudunuzun herhangi bir yerindeki egzama kaşıntısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu. Bulmak için sol kolunuzu bükün, sağ elinizi dirseğinizin kıvrımının dışına koyun ve ön kol kasının üst kısmını yoklayın. Derin nefes alarak 3 dakika boyunca parmak ucunuzla kuvvetlice masaj yapın.

NEMLENDİRİCİ

Kaşıntılı Egzamada bir egzama kremi veya merhem seçin. Alışveriş yaparken etikette "koruyucu krem" ve "cilt onarımı" gibi kelimeleri arayın. Kaşıntılı egzamada çok işe yarayan bazı kremlerde seramid adı verilen bir madde bulunur.

BİTKİ YAĞLARI

Kaşıntılı Egzamada ayçiçeği tohumu yağının cildi yumuşatmak için popüler bir kremden daha fazlasını yapıyor. Hindistan cevizi yağı iltihapları besler ve azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağı yemek pişirmek için ne kadar iyi olsa da, kaşıntılı cildiniz için kesinlikle bir çözüm değildir.

HİDROKORTİZON

Kaşıntılı Egzamada Eğer kaşıntının başladığını hissettiğiniz anda bunu uygularsanız, gıdıklanma ve yanıkların daha da kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmayın. Tüm steroidler gibi hidrokortizonun da yan etkileri olabilir.

EGZAMAYI ISLATIN

Kaşıntılı Egzamada ilk olarak, rehidrasyon için 15 dakika boyunca ılık bir banyo yapın. Daha sonra cildinizi hafifçe kurulayın ve hiç vakit kaybetmeden nemlendiricinizi sürün veya kortizonlu krem uygulayın ve ardından nemlendiriciyle devam edin.

MELATONİN

Geceleri kaşıntı şiddetlendiğinde yapabileceğiniz başka bir şey de vücudunuzun uykuyu tetiklemek için ürettiği bu hormondan takviye almaktır

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Eylül 2023Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2023