Eşim beni aldatıyor mu

4 aylık evliyim, eşimle çok iyi anlaşıyoruz. Ama rüyamda sık sık beni aldattığını görüyorum. Eşim beni aldatıyor mu?

CEVAP Rüyalar kimi zaman gerçek yaşamın bazı yanlış yorumlamalarının, kimi zaman istek ve fantazilerin, kimi zaman bilinçaltı içeriklerin yansımasıdır. Bilinçli olarak düşündüğümüz biçimde işlemeyen bir yaşantıdır. Rüyaların da bir anlamı olduğu için, hemen iyi veya kötü olarka yorumlamadan, yaşatılarınızı, kişilik özelliklerinizi, erken çocukluk yaşantılarınızı gözden geçirmeniz yararlı olabilir.

SORU Depresyonda olan ve lustral kullanması önerilen bir yakınıma tedavisi süresince nasıl yaklaşmalıyım? Yani onu normal yaşantısında yaptığı şeyleri yapması için zorlamalı mı yoksa canı istediği gibi sürekli uyumasına ses çıkartmamalı ve kendi haline bırakmalı mı?

CEVAP

Depresyon yaşamımızın hemen her alanını etkiler. Belirttiğiniz durumla ilgili olarak şunlar söylenebilir: Depresyonda ilgi ve istekte, enerjide, insan ilişkilerinde, kendine güvende azalma; bir işe başlamakta güçlük.. vardır. İlaçlar yardımcı olmakla birlikte, sosyal desteğin ve günlük yaşama katılma çabalarının da yararı vardır. Yakınınızın durumunu da göz önüne alarak normalde yaptıkları davranışları yapması için cesaretlendirmeniz, teşvik etmeniz yararlı olur. Bunu yaparken aşırı zorlamanız ters etki yapabilir.

SORU Benim sorunum bir kalabalık ortama girince çok heyecanlanıyorum yüzüm acayip şekilde kızarıyor uyuşuyor aynı şekilde ve kulaklarımda kızarıyor. Bazen de ellerimde uyuşukluk hissediyorum bu sorunu atlatamıyorum...

CEVAP Belirttiğiniz yakınmalarınız sosyal fobide görülen belirtilerdendir. Günlük yaşamı, sosyal ilişkileri, iş yaşamını olumsuz olarak etkiler. Sosyal fobi bilişsel-davranışçı tedavi ile düzelebilmektedir. Belirtilerinize göre ilaç tedavisiyle birlikte daha yararlı olabilmektedir. Bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:01 Mart 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.