Eşim intihar etti

Ben bir ay önce eşimi kaybettim. İntihar ederek hayatına son verdi. Ben kendimi suçlamaktan bu olaya kendimin sebep olduğunu düşünmekten kafayı yiyeceğim ne olur bana bu konuda yardım eder misiniz. Kötü giden bir evlilik ve sürekli kavgalar beni ondan uzaklaştırdı.

 CEVAP Kötü giden bir evlilik ve sürekli olan kavgalar ailenizdeki sorunları da göstermektedir. Bu sorunların ne ile ve kim(ler)le ilgili olduğunu bilemiyoruz. Bunları bilmek özellikle sizin kendinizi suçlamanız ve durumunuzu ele almayı belirlemek açısından önemlidir. İntihar sonucunda bir kaybın arkasından en yakınlarında suçluluk duyguları ve konuyu zihinlerinde sürekli olarak irdelemek sık görülür. Kayıp yakın zamanda olduğu için, duygusallık daha çok ve  bunlar daha yoğun olabilir. İntihar nedenleri arasında bazı psikiyatrik veya ölümcül hastalıklar, madde bağımlılığı, kişilik bozuklukları gibi birçok neden olduğu için, eşinizle ilgili olarak bunları değerlendirmek uygun olur. Yakınlarınız da benzer duygusallığı ve üzüntüyü yaşamakta olduğu için, onların size yardımcı olması güç olabilir. Hem yasınızı yaşamanız, hem de ayakta durabilmeniz önemlidir. Durumunuzu yansız ve profesyonel olarak değerlendirecek olan bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU

Benim korkularım var. Son 2 yıl içinde 3 yakınımı kaybettim ve haberlerini telefonda aldım ondan mı bilmiyorum telefonu açarken, ya da bir yakınıma ulaşamadığımda aklıma kötü şeyler geliyor.

CEVAP Yaşadığınız kayıplar herkes için zor ve baş etmesi güç yaşam olaylarıdır. Bu olaylardan dolayı ruhsal etkilenme normaldir ve herkeste farklı tepkiler görülebilir. Önemli olan yası yaşayıp gerçek yaşama dönmek ve etkileri gidermektir. Sizin tepkiniz (üzüntü, çaresizlik, yas dışında) anksiyete ile karakterizedir. Daha çok bilgi alındığında, bu durum bir fobi olarak veya genelleşmiş anksiyete bozukluğu olarak düşünülebilir. Yasınızı uygun biçimde yaşamak, gerçek yaşama dönmek, rol ve sorumluluklarınızı yerine getirmek, sosyal ilişkilerinizi sürdürmek ve geliştirmek yararlı olabilir. Bunlar bir sonuç vermezse, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU 25 yaşındayım 20 aylık oğlum var ve 2 ay sonra kardeşi doğacak. Ancak benim sıkıntım oğlumun psikolojisinin bozulması bundan çok etkilenecek olmasını düşünmek beni üzüyor. Bununla ilgili neler yapabilirim?

CEVAP Kardeş doğumu genel olarak her yaştaki çocukları etkilemektedir. Oğlunuzun yaşını dikkate alınca, bu yaşın az etkilenme açısından diğer yaşlara göre daha uygun olduğu söylenebilir. Etkilenmesini önlemek veya azaltmak için eve bir bebek geleceği gerçeğine alıştırmaya çalışmanız, ona ayırdığınız zamanı elnizden geldiği kadar azaltmamak, ileriki aylarda kardeşiyle ilgili işlere oğlunuzu da katmak yararlı olabilir. Anne-babadan biri bebekle uğraşırken, diğeriniz oğlunuzla ilgilenmelidir. Ona zaman ayırarak, sıcak davranarak ona sevginizin ve verdiğiniz değerin değişmediğini hissettirebilirsiniz.
 

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:23 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.