Eşimle aramda 21 yaş var

"Eşimle boşansam belki daha huzurlu olabilirim bana çok fazla maddi katkısı yok ama ne yapmış olursa olsun o olmadan kendimi çok kötü ve yalnız güvensiz hissediyorum."

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Üç çocuk annesiyim. 18 yıldır evliyim. Eşim bir bayanla beni aldatmış. Ne yapmalıyım? Bunu da itiraf etti. CEVAP Bu tür durumlarda herkesin tepkisi, davranışı farklı olabilmektedir. Tepki kişilik yapısına, evlilik kavramına ve evlilikten beklentiye, gelecek planlarına, ekonomik güvenceye göre değişebilmektedir. Böyle bir durumda konunun ahlaksal, toplumsal, vicdani, duygusal yönlerden ayrıntılı olarak gözden geçirilip değerlendirilmesi ilk adım olmalıdır. Bunlara gelecek planlarını ve çocukların durumunu da ekleyebiliriz. Tüm bunlardan sonra kendiniz ve aileniz için en uygun kararı verecksinizidr. SORU Eşimle boşansam belki daha huzurlu olabilirim bana çok fazla maddi katkısı yok ama ne yapmış olursa olsun o olmadan kendimi çok kötü ve yalnız güvensiz hissediyorum. Bu normal midir böyle hissettiğim için de kendime çok kızıyorum böyle olmamalı diyorum bende bir sorun var diye düşünüyorum. CEVAP Güven duygusu insan yaşamında önemli ve gerekli bir duygudur. Bir yandan biz diğer insanlara güvenmek isterken, diğer insanların da bize güvenmesini isteriz. Tüm insan ilişkilerinde, özel bir ilişki olan evlilik ilişkisinde de bu geçerlidir. Güven duygusu yalnız evlilik bağı ile oluşan ve süren bir duygu değildir. Bazı insanlar kişilik yapısı olarak birine bağlanmak, güvenmek ister. Bu olmazsa, tek başına ayakta duramayacağına inanır. Oysa insanlar kendine güven duygusunu geliştirebilir ve gerektiğinde yalnız da ayakta durabilir. Yazılanlara göre (ne yapmış olursa olsun), yolunda gitmeyen bir evlilik söz konusu. Bir insanın önce kendi güçlü ve güçsüz yönlerini tanıması, sonra güven duygusunu geliştirmek için girişimde bulunması gerekir. SORU Ben 2 yıldır evliyim. Eşimle aramda 21 yaş var ve her açıdan problemlerimiz var. İletişim kopukluğumuz en büyük sorun, çünkü onunla hiçbir şey konuşamıyorum. Bana kendimi çok değersiz hissettiriyor. CEVAP Evliliklerde yaş farkı bir kuşak farkı olacak kadar büyükse, sorunlar çıkabilmektedir. Konuşma konuları, ilgi alanları, değer yargıları, hareket, çalışma, eğlenme, evlilikten ve gelecekten beklentiler farklı olabilmektedir. Her ne kadar evliliğin iyi yürümediği iki eş tarafından da bilinse bile, iyi gitmeyen yönleri (iletişimsizlik, değersizleştirme gibi) konuşmakta yarar vardır. Bunlar ortaya konduktan sonra çözüm yolları denenir, yine yürümezse evliliğin gözden geçirilmesi uygun olabilir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

EŞİMLE ARAMDA 21 YAŞ VAR

AŞIRI SİNİRLENDİĞİMDE KEKEME OLUYORUM

KARIMA KARŞI HİÇ SEVGİM YOK

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.