Evliliğim çekilmez oldu

"7 yıllık evliyim. Artık dayanılmaz bir hal aldı. Ne eşimi ne de ailesinden kimseyi görmek istiyorum. "

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

 

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

  SORU Dört yıllık evliğim, bir çocuk annesiyim; tesadüf eseri hamile kaldım. Sezaryenle doğum yaptım, vajinismus sorunum var. Ben kendimi kötü hissetsem de, eşim boş ver öyle de böyle de ben seni seviyorum diyor, ama ben yine de mutsuzum.  Tedavisi nasıl olur? CEVAP Vajinismus sanıldığından daha yaygın bir sorundur. Tedavi edilmeden de hamile kalma olasılığı vardır, fakat düşüktür. Nadiren doğum yaptıktan sonra da ortaya çıkabilir. Vajinismusun bedensel bir neden olmadığında, tümüyle ruhsal/zihinsel nedenlere bağlanır, kullanılması önerilen herhangi bir ilaç yoktur. Vajinismus tedavisinde, karı-kocanın birlikte katıldığı ve uyguladığı bilişsel davranışçı tekniklerle ve neurobiofeedback ile ortalama iki ayda çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Tedavi için cinsel terapiler eğitimi almış bir ruh hekimiyle veya cinsel terapistle görüşmek uygun olur. SORU Depresyon hastasıyım. Bu tanıdan önce sosyal fobi ve anksiyete tanısı konmuştu ama halen göz kontağı kuramama, özgüven eksikliği, tırnak yeme huyum devam etmekte. Ailede depresyon hastaları var, sorunlarımı bir an önce çözmek istiyorum. Yardımcı olmanız mümkün mü? CEVAP Sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) de bir anksiyete bozukluğudur. Bir anksiyete bozukluğu sıklıkla diğer anksiyete bozukluklarıyla ve depresyonla birlikte görülebilir. Tedavi gecikirse, depresyonun da eklenme olasılığı yükselir. Burada belirtilen durum için önce ayrıntılı bir muayene ve doğru tanı konması gerekir. Sonra tedavi planı yapılmalıdır. Bu tür bozukluklarda en iyi sonuç ilaç tedavisinin psikoterapiyle birlikte uygulanmasıyla sağlanır. Psikoterapinin türü ve teknikleri tanıya ve belirtilere göre değişebilir. Tanı ve tedavi için bir ruh hekimiyle görüşmek gereklidir. SORU Yedi yıllık evliyim. Artık dayanılmaz bir hal aldı. Ne eşimi, ne de ailesinden kimseyi görmek istiyorum. Son iki yıldır kendimi kontrol edemez hale geldim. Her şeye sinirleniyorum, ellerim ayaklarım titriyor, kalbim duracak gibi oluyor. CEVAP Ailelerin müdahale ettiği evliliklerde veya kaynanayla birlikte oturma durumunda genellikle sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eş sorunları görmez veya aldırış etmez, çözüm bulmaya çalışmazsa, ona karşı da olumsuz duygular gelişir. Giderek kişinin dayanma gücü azalır ve tükendiğini hisseder. Burada belirtilen durum bu gidişe uymaktadır. Yaşanan belirtiler stresle ve çaresizlikle ilgilidir. Yapılabilecekler arasında şunlar düşünülür: Ekonomik yönden sıkıntı yoksa ayrı evde oturmak, iki tarafın ailesini de evliliğe karıştırmamak ve belli bir sınır koymak, aile içi dengeleri yeniden düzenlemeye ve kurmaya çalışmak. Ayrı evde yaşansa da, yaşanmasa da, eşle birlikte bir evlilik/eş terapisi eğitimi almış ruh hekimine veya terapistine başvurmak.  

EVLİLİĞİM ÇEKİLMEZ OLDU

 

KIZIM SÜREKLİ KULAĞINI TUTMAK İSTİYOR

DİĞER SORU-CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLATIN...5.BÖLÜM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.