GECE KORKUSU TEDAVİ EDİLİR Mİ?

NP Grup

Korku insanlığın başından hiç eksik olmayan bir olgudur. Küçüklük dönemlerinde başlayan ama yetişkinlik döneminde de süren korkulardan biri de 'Gece Korkuları'dır. Yetişkin insanların gece neden korkarları, kabuslar ve karabasanların neden kişinin psikolojisini olumsuz etkiledikleri, korkulu rüyaların insanı hangi mekanizma ile etki altına aldığı ve tedavi yöntemlerini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Korku sırasında beyine ne gibi değişiklikler olur? Tedavi edilemeyen korku kişinin psikolojisini nasıl bozar? Gece korkuları neden pek çok insanı tedirgin eder? Kabuslar insan yaşamını nasıl altüst eder? Karabasan söylenceleri neden hiç bitmez. Korkulu rüyaların mekanizması nedir? Korkan kişinin beyni mi üretir bu rüyaları? Gece korkusu yaşayanlar korku filmlerinden ne yönde etkilenirler? Gece korkusu yaşayanlar bir yere gitmek zorunda iseler neden korkusuzmuş gibi davranırlar gibi konuları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Bağdat Caddesinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra Baripoğlu Uzman Psikolog Yıldız Burkovik İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.  Gece korkularının tedavisinin nasıl olduğu, ne gibi yöntemlerin kullanıldığı, hekimin, psikologun, ilacın, terapinin, neler sağlayacağı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın ilgiyle izlenen PSİKOGÜNDEM bölümünde Prof. Nevzat Tarhan İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını değerlendirecek. Bu çalışmaya göre "acı hissediyorum" diyen bir çok kişinini fiziksel olarak gerçekten de acıyı hissettikleri ortaya çıktı. Prof. Tarhan "yaralı atletler ve iğne yapılan hastalar gibi acı veren hastaların görüntülerine maruz bırakılan öğrencilerin duygusal tepki göstermekle kalmayıp acıyı hissetmelerini, beyinlerindeki duygu merkezinde meydana gelen hareketliliği, beynin acıyla bağlantılı bölgelerinde meydana gelen değişikliğin anlamını yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV  TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.