Hepatit C tarihe karışacak

Hepatit C’nin tedavisinde yüzde 95’in üzerinde başarı sağlayan ‘Harvoni’ adlı yeni bir ilaç üretildi.

Hepatit C’nin tedavisinde yüzde 95’in üzerinde başarı sağlayan ‘Harvoni’ adlı yeni bir ilaç üretildi. Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Amerika Birleşik Devletleri’nde Hepatit C’nin tedavisinde yüzde 95’in üzerinde başarı sağlayan ‘Harvoni’ adlı yeni bir ilaç üretildiğini; 2016 yılında Türkiye’ye gelmesini bekledikleri bu hap ile hastalığın tarihe karışacağını söyledi.

hepatitcMeram Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Hepatit C’nin kan yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu söyledi. Diş çekerken, iğne yapılırken veya kesici delici aletlerle yaralanma sonucu kişiden kişiye geçebildiğini anlatan Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: ”Hepatit C, karaciğer hücrelerinde hasara neden oluyor. Tedavi edilmediği takdirde siroz hastalığına kadar ilerleme yapıyor. Daha ileri ki devrelerde ise karaciğer kanserine, yemek borusunda varis oluşumu ve kanamalar gibi çok ciddi problemlere sebep olabiliyor.”

SİNSİ BİR HASTALIK

Hastanın Hepatit C’nin bulaşmasının farkında olmadığını 20-30 yıl sonra hastalığın siroz ile kendisini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Demir, ”Bu hastalık toplumumuzda çok nadir olarak görülüyor. Hastalık sinsi olarak ilerler ve kişi hastalığın farkında değildir. Karaciğer enzimlerindeki yükseklik veya kan tahlillerinin sonucunda tespit edilir. Konulan teşhis sonrası tedaviye geçilir” dedi.

YENİ BİR İLAÇ ÜRETİLDİ

Şu an da Hepatit C ile ilgili yapılan tedavide başarı oranın yüzde 60 olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demir, bir yıl süren tedavi sürecinin çok zor olduğunu, hastaya haftada 1 kez iğne yapılırken 2 çeşit de hap kullandığını anlattı. Tedavinin başarı oranını arttırmak için Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırmalar yapıldığını ve yeni ilaçlar üretildiğini de kaydeden Prof. Dr. Demir şunları söyledi: "Amerika’da üretilen ve 1-2 ay sonra Türkiye’ye gelecek olan ‘Sofospovir’ ismindeki ilaç ile tedavideki başarı oranın yüzde 80’lere çıkarmamız mümkün olacak. Ancak 2016 yılında Türkiye’ye gelmesini beklediğimiz ‘Harvoni’ adındaki ilaç ile başarı oranı yüzde 95’in üzerine çıkacak. Hastalarımız bu ilacı günde 1 kez olmak üzere 2 ay süreyle kullanarak Hepatit C hastalığından kurtulabilecek."

İLAÇ TÜRKİYE’DE HENÜZ ONAY ALMADI

2016 yılına kadar eldeki mevcut ilaç ve iğnelerle Hepatit C ile tedaviye devam edileceğini belirten Prof. Dr. Demir, ilacın neden şu an da Türkiye’ye getirilmediğini de anlattı. Prof. Dr. Demir, ”Bu tamamen Türkiye’nin sağlık politikalarıyla ilgili. Bizim elimizde olan bir şey değil. Harvoni adlı ilaç henüz onay almadı. İlacı üreten firmanın da ülkelere dağıtımı ile ilgili uyguladığı bir politikası var” dedi.

2016 YILINDA HEPATİT C TÜRKİYE’DE TARİHE KARIŞACAK

Hastanın da bu ilaç ile tedaviye uygun olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, ”Hastanın tedaviye uygun olup olmadığına yine hekimler karar verecek. Bu tedaviyle ilgili ilaç bugün elimizde olsa bile karaciğer ile ilgili tahlillerinin yapılıp, bazı tedavilerin denenmiş olması daha sonra da son çıkan ilaçların kullanılması söz konusu olabilecek. Şu an da biz hastalarımızın ’Harvoni’ ismi verilen ilaca uygun olup olmadığını tespit ediyoruz. Bu ilaç Türkiye’ye geldiğinde Hepatit C’nin Türkiye’de tarihe karışacağını düşünüyoruz. İlaç getirilip Türkiye’de kullanılmaya başladığı takdirde 2016 yılı Türkiye’de Hepatit C’nin ortadan kalkacağı bir yıl olacaktır” diye konuştu. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:31 Aralık 2014Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2015