İŞYERİNDE MUTLU OLABİLİRSİNİZ

Zeynep Güçlücan

1. Enerji Olarak Gıda Alın - Yemek yemeden geçen sekiz saatten sonra 'oruç açar' gibi olduğunuz için, mutlaka kahvaltı için zaman ayırın. Aceleye getirilmiş ayaküstü atıştırmalar veya hiç kahvaltı etmemek, öğleden önce 11.00 civarında enerji kaybına neden olur ve bu da sizi şekerli bir şeyler yemeye iter.  Bu bir anlık enerji artışı sağlasa da daha sonra daha fazla enerji düşüşüne neden olacaktır.

2. Öğle Yemeği Molanızı Daha Pozitif Şekilde Kullanın - Daha hafif ve sağlıklı bir yemek tercih edin ve alkolü akşama saklayın. Ayrıca biraz egzersiz yapmayı deneyin, bir binanın çevresinde dolaşmak bile olsa… (ve asansörü değil merdivenleri kullanın!). Kendinizi daha iyi hissedersiniz, daha verimli çalışırsınız ve uzun vadede daha sağlıklı olursunuz.

3. İki Saat Kuralını Uygulayın - İki saatlik sıkı bir çalışmadan sonra, konsantrasyon seviyemiz düşer ve daha verimsiz çalışmaya başlarız. Bu nedenle, her iki saatte bir masanızdan kalkın, kollarınızı ve bacaklarınızı esnetin, parmaklarınızı silkeleyin, boynunuzu ve omzunuzu ovun ve diyaframınızdan derin derin nefes alarak beş dakika boyunca yürüyün.

4. Günde Sekiz Saat Uyumaya Çalışın - Daha azıyla da yetineceğinizi düşünebilirsiniz, ama uykudan yoksun olmanız sizi kötü etkiler (ve gece yarısından önce uykuda geçirdiğiniz her saat, sağlıklı bir uyku döngüsü için çok değerlidir). Çok az uyumanın etkileri şunlardır: Odaklanma ve konsantrasyon eksikliği, enerji kaybı, asabiyet, zayıf bağışıklık sistemi ve daha az üretkenlik. Görüntünüz de bundan kötü etkilenir. Tüm bunlar, iş arkadaşlarınız ve patronunuz üzerindeki ideal izleniminizi kaybettirir!

5. Teknolojik Tavsiyeler Alın - Tam anlamıyla kullanamadığınız ekipmanlar, teknolojiler ya da yazılımlar varsa zaman kazandıran kısayolları atlıyorsunuz demektir. Birinden teknik destek istemekten utanıp sıkılmayın. Kazandığınız zamanı kendinize ayırabilirsiniz!


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.