KIRIŞIKLIKLARIN NEDENİ STRES

AFP

Stresli bir yaşam, dişeti hastalıklarına, sivilceli bir cilde ve kırışıklıklarla dolu bir yüze neden oluyor.


İngiliz Daily Mirror gazetesinin yer verdiği habere göre, negatif duygular güzelliği de yok edebilir. İşte stresin olumsuz sonuçları:

- Cilt uzmanları aşırı derece stresin cildi etkileyerek, kırışıklıklara yol açtığını düşünüyor. Antioksidan içerdiği için bol meyve ve sebze tüketin.

- Kaşları çatmak, yüzde kalıcı izlere neden olur. Engellemek için botoks yaptırmak yerine krem kullanın. - Stres yüzdeki kılcal damarların genişlemesine neden olabilir. Bu kırmızılık burna yayılır. Alkol ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durun.

- Harvard Üniversitesi Diş Hekimliği uzmanları, `Sinirli ya da kendini yalnız hisseden kişiler, soğukkanlı davranan kişilere nazaran, yüzde 43 oranında daha fazla dişeti hastalıkları ile karşılaşıyor. Dişetleriniz için yeşil çay tüketin` diyor. - Stres, testosteronu (erkeklik hormunu) artırır. Bu da cildinizin daha yağlı olmasına yol açarak sivilce ve akneye zemin hazırlar. Akneler daha çok çene gibi yağlı olan bölgelerde görünür. Sakın sıkmayın. Stresten kaynaklanan sivilceler sıkıldığında ciltte derin izler bırakabilir. - Saç dökülmesi de stresin sonucu... Cinsel hayatınıza göz atın. İyi seks strese karşı en iyi doğal ilaç. - Sinirli olduğumuzda bunun hıncını çoğu zaman el tırnaklarımızdan çıkarırız ve yemeye başlarız. Bu alışkanlık tırnaklarımızın kötü görünmesine ve kırılmasına neden olur. - Kadınlar, sinirli oldukları bir günde 600 kalorilik daha fazla yiyecek tüketiyor. Stresinizi atmak için yemek yemek yerine spor yapın.

- New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, stres kafa derimizde yaşayan bir bakterinin harekete geçmesini ve bölgede kuruluk sağlayarak kepeğin oluşumunu sağlıyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.