Koronavirüste Sürü Bağışıklığı

Koronavirüste Sürü Bağışıklığı hakkında; Yeterli sayıda insan bulaşıcı bir hastalığa karşı bağışıklığa sahip olduğunda - ister önceki enfeksiyon ister aşı yoluyla olsun, hastalığın yayılmaya devam etmesi daha zor hale gelir. Sürü bağışıklığın terimi tam olarak ne anlama geliyor?

Sürü Bağışıklığı Nedir?

Sürü bağışıklığından sürekli olarak aşıların nihai amacı olarak bahsediliyor, ancak bu terim tam olarak ne anlama geliyor?

Sürü bağışıklığıyla ilgili en önemli beş sorunun yanıtları:

Yeterli sayıda insan koronavirüs veya bulaşıcı bir hastalığa karşı bağışıklığa sahip olduğunda - ister önceki enfeksiyon ister aşı yoluyla olsun - hastalığın yayılmaya devam etmesi daha zor hale gelir. Bu, hastalığa karşı bireysel bağışıklığı olmayanlar için bile bir grup (veya bir "sürü") boyunca dolaylı koruma sağlar.

Uzmanlar, sürü bağışıklığı eşiği olarak adlandırılan bir hastalığın yayılmasını önlemek için bağışıklık kazanması gereken bir popülasyonun yüzdesini tahmin edebilir. Hastalık ne kadar bulaşıcıysa, eşik o kadar yüksek olur.

Örneğin kızamıklı bir kişi, 12 ila 18 başka aşılanmamış insanı enfekte edebilir ve bir nüfusun kabaca% 95'inin, bulaşmayı önlemek için kızamığa karşı bağışıklığa sahip olması gerekir. Enfekte bir kişi, hastalığı ortalama olarak birden daha az kişiye ilettiğinde, bir hastalık sonunda fışkırır.

Ancak, Boston'daki Northeastern Üniversitesi Ağ Bilimi Enstitüsü'nde yardımcı doçent olan Doktor Samuel Scarpino, bir popülasyonun bir bütün olarak sürü bağışıklığına sahip olsa bile, yerel salgınların hala mümkün olduğunu söyledi. "Sürü bağışıklığı eşiğinin bize söylediği şey, 'Az sayıda vakanın çok sayıda vakaya dönüşmesi ne kadar olasıdır?" " açıklıyor.

COVID-19'un Eşiği Nedir?

Uzmanlar, COVID-19'un yayılmasını engellemek için nüfusun% 70 ila% 90'ının aşılanması gerektiğini tahmin ediyor, ancak bu hastalık hakkında öğrenilecek çok şey var. Şimdiye kadar, Amerika Birleşik Devletleri'nde izin verilen üç COVID-19 aşısı, ortaya çıkan virüsün daha bulaşıcı ve ölümcül varyantlarına karşı etkili olmaya devam etti, ancak orijinal virüse karşı olduklarından biraz daha az etkili.

Bununla birlikte, vücudun aşılara karşı bağışıklık tepkisini atlatabilecek yeni bir tür ortaya çıkarsa, bu, ulusun sürü bağışıklığı sağlama çabalarını azaltacaktır. Harvard Tıp Fakültesi ve Brigham ve Kadın Hastanesinde iç hastalıkları doktoru olan Abraar Karan, aşının ülke çapında yaygınlaştırılması umut verici olsa da, ülkenin genel aşı sayılarının salgının durumunun tam hikayesini vermediğini söylüyor. Boston'da. "Birçok yerel salgınla uğraştığımız kadar büyük bir salgınla uğraşmıyoruz," dedi ve virüsün yayılmasını önlemek için gereken bağışıklık, yerden yere değişiyor.

Karan, insanların sürekli etkileşime girdiği kalabalık şehirlerin, seyrek nüfuslu alanlardan daha yüksek bir sürü bağışıklık eşiğine sahip olacağını belirtiyor. Bazı topluluklar zaten sürü bağışıklığına kavuşmuş olsa da, diğerleri salgınlara karşı hala savunmasızdır.

Scarpino, "Aşılanmamış bireylerin rastgele dağılmış olması da söz konusu olmayacak" dedi. "Aynı hanelerde, aynı mahallelerde ve aynı kasabalarda kümelenecekler."

Karan, bu yüksek riskli alanlara aşıların belirlenmesi ve ulaştırılmasının virüsün yayılmasını kontrol etmenin anahtarı olduğunu ekliyor.

Sürü Bağışıklığı Normale Dönmek Demektir?

Karan, aşıların virüsü kontrol altına almanın önemli bir adımı olmasına rağmen, "bağışıklık, denklemin yalnızca bir parçasıdır" diyor. "Açma ve kapama düğmesi değil."

Virüs, sürü bağışıklığı eşiğine ulaşıldığında bile dolaşmaya devam edecektir. Ayağınızı hareket eden bir arabanın gazından çekmek gibi: Araba sonunda duracak, ancak önce biraz mesafe kat edecek. COVID-19'u olanlar yine de başkalarına bulaştıracak ve akış aşağı yönde daha fazla enfeksiyon meydana gelecektir.

Örneğin, sürü bağışıklığının sağlandığı ve ortalama olarak bir hasta bireyin diğer 0,8 kişiyi enfekte ettiği bir senaryoyu ele alalım. 100.000 kişide virüse sahip olsaydı, 80.000 kişiyi daha enfekte edeceklerdi. Bu 80.000 kişi hastalığı 64.000 kişiye daha aktaracak ve bu böyle devam edecek.

Doktora Lauren Ancel Meyers, "İnsanların% 100'üne aşı yapılmadıkça, daha fazla insanın enfekte olma ve daha fazla insanın hastanede kalması ve virüsten ölme riski vardır" diyor. , Austin COVID-19 Modelleme Konsorsiyumu'nda Teksas Üniversitesi müdürü.

"Sürü dokunulmazlığına sahip olduğumuz an, korumamızı tamamen bırakabileceğimiz an değil" dedi.

Hareketli araba senaryosunda, büyük toplantıları maskelemek ve önlemek gibi virüsün yayılmasını yavaşlatan sosyal mesafe protokolleri bir fren görevi görür ve bir pandeminin ne kadar hızlı küçüldüğünü etkiler.

Sürü Bağışıklığını Kaybedilir  mi?

Karan, virüsler bağışıklık yanıtlarından kaçmak için evrim geçirirken, sürü bağışıklığını sürdürmenin "bulaşıcı hastalıklarla sürdürdüğümüz sürekli bir savaş" olduğunu söyledi. Bu nedenle her yıl yeni bir grip aşısı uygulanmaktadır ve bu nedenle, zamanla azalırken hastalığa karşı bağışıklığı geri kazanmak için her 10 yılda bir difteri için bir takviye aşısı yapılmasına ihtiyacımız var.

2019'da kızamık salgınlarının da nedeni budur; bazı topluluklarda düşük aşılama oranları, sakinleri hastalığa karşı daha savunmasız bıraktı. Uzmanlar, koronavirüse karşı bireysel bağışıklığın ne kadar sürdüğünü hala bilmiyorlar. Veriler, bağışıklığın enfeksiyon veya aşılamadan sonra en az 6 ila 8 ay sürebileceğini göstermektedir. Ancak Karan, bağışıklık sistemini virüsü savuşturacak şekilde hazırlamak için ek aşıların gerekli olacağını söylüyor.

İnsan davranışı aynı zamanda sürü bağışıklığını da etkiler. Maskesiz, COVID-19 öncesi bir toplum için koruyucu eşik, maskeli, sosyal olarak mesafeli bir dünyadan daha yüksektir.

Scarpino, "Davranışlarımız değiştikçe kesinlikle sürü bağışıklığının içinde ve dışında olabiliriz," diye ekliyor.

Salgını Durdurmak İçin Sürü Bağışıklığı Gerekli midir?

Meyers, ülkenin başarılı aşı uygulamasına rağmen, sürü bağışıklığına ulaşmanın önünde hala bir takım engeller olduğunu söyledi. Aşıların daha bulaşıcı ve virülan COVID-19 suşlarına karşı daha düşük etkinliği, geniş koruma sağlamak için nüfusun daha büyük bir yüzdesinin bağışıklığa ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Ek olarak, aşılar henüz 16 yaşından küçük çocuklar için onaylanmamıştır. Son anket verileri, ABD'li yetişkinlerin% 25 ila% 30'unun aşı almakta tereddüt ettiğini ortaya koymaktadır, bu da minimum sürü bağışıklığı eşiği olan% 70'i çocuklar ve ergenler olmadan aşmayı zorlaştırmaktadır. .

Omaha'daki Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi Halk Sağlığı Fakültesi Dekanı Dr. Ali Khan, bu durumun ABD'yi virüse karşı sonu gelmeyen bir savaşa mahkum etmediğini söyledi.

Çin, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerdeki sonuçlara atıfta bulunarak, "Halk sağlığının tek başına bu hastalığı kontrol etmemizi sağlayabileceğini unutarak aşılarla geleneksel sürü bağışıklığı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Aşıların sayısını artırmak önemli olsa da, bir topluluktaki ölümlere, hastaneye yatırılmalara ve vakalara daha fazla dikkat etmemiz gerektiğinde, sürü bağışıklığı bir şekilde "sahte bir tanrı" haline geldi diyor. "Bu sayılar düşüyorsa, toplumda aşılanan kişi sayısının% 5,% 55 veya% 99 olması fark eder mi?"

Karan, COVID-19'u durdurmak için tek bir sihirli çözüm olmadığı için hem artan aşı sayılarının hem de yayılmayı kontrol etmeye yönelik ortak bir halk sağlığı çabasının anahtar olduğunu ekliyor.

Ve kavga bitmedi. "COVID'in sonu uzun ve yorucu bir süreç olacak" dedi. "Bunun ne kadar hızlı olacağı, yaptığımız işe bağlı olacaktır."

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2021