PSİKOLOGLAR MEYDANA İNDİ

DHA

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Eğitim Kurumları'nda çalışma hakları ellerinden alınan psikologlar İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düdüklü, balonlu, alkışlı eylem yaptı. Psikologlar, 'Psikoloji hizmeti engellenemez', 'Engelli, psikoloğunu geri istiyor' sloganları attı.

Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen eylem kapsamında biraraya gelen yüzlerce psikolog ve psikoloji öğrencisi Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüdü. Psikologlar sık sık, 'Haklarımız pisi pisine çalındı', 'psikologsuz eğitim düşünülemez', 'Engelli psikoloğunu geri istiyor' sloganları attı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 27 Mart 2009 tarihile genelgesiyle, engellilerin eğitiminde çalışma hakları ellerinden alınan, özel eğitim kurumlarında eğitimci olmaları engellenen psikologlar, uygulamayı mavi balonlar, çaldıkları düdükler ve alkışlarıyla protesto etti.

Gündoğdu Meydanı'na basın açıklaması yapan Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Deniz Eryılmaz, psikologların önce diyaliz merkezleri, sonra huzurevlerinden zorunlu eleman olmaktan çıkarıldıklarını belirterek son olarak da özel eğitim kurumlarında eğitimci olmalarının engellendiğini söyledi. Bu uygulamalar sonucu uğradıkları meslek kayıplarına 'dur' zamanının geldiğini belirten Eryılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı ve halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Eryılmaz, tüm dünyada psiklogların özel eğitim içinde yeraldığın söyledi. Son genelgeyle Türkiye'de psikologların engellilerin eğitiminde çalışma ve girilen seanslara imza atma haklarının neredeyse tamamen ellerinden alındığına dikkat çeken Eryılmaz, "Talim Terbiye Kurulu ile yaptığımız görüşmeler sonuç vermedi. Şu anda yürürlüğü durdurmayla ilgili dava açma süreci başladı" dedi. Eyleme, engelli çocuklar ve aileleri de katılarak psikologlara destek verdi.Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.