RÜYADA HAYVAN GÖRMEK

Bugün Gazetesi

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Dr. Psikolog Cengiz DEMİRSOY anlattı:

Benim karşılaştığım örneklerde yılan daha çok "tehlikeli, ürkütücü, korkutan" bir şey olarak tanımlanıyor. Böyle bir durumda, o kişinin hayatında ona tehlikeli gelen, ürküten, korkutan ne var diye araştırıyoruz. Yani, rüyadaki sembol ile hayatı arasında köprü kuruyoruz. Bu, bazı durumlarda cinsellikle ilgili bir korku olabiliyor...

Rüyadaki yılan sembolünün anlamını öğrenmek için nasıl sorular sormalıyız?

Yılanla ilgili tüm bilgi ve duygularınızı bir kenara koyarak, rüya görene şöyle sorular sorun: Yılan nasıl bir şeydir? Yılanla ilgili neler söylersin? Yılanlarla ilgili hislerin düşüncelerin nelerdir? Burada kişi yılanla ilgili genel düşünce ve duygularını anlatacaktır. Sonra rüyadaki yılana geçin: Rüyandaki yılan nasıldı? Fiziksel özellikleri neydi? Mesela boyu, rengi nasıldı? Zehirli miydi değil miydi?

Rüyadaki duygu ve düşüncelerin neydi?
Öncelikle yılan ile ilgili genel duygu ve düşüncelerini, sonrada rüyadaki yılanın özelliklerini ve onunla ilgili duygu ve düşüncelerini öğrenmeliyiz. Neden böyle yapıyoruz? Çünkü yılan ile ilgili genelde söyledikleri ve rüyadaki yılan ile ilgili söyledikleri, birbirine benzer de olabilir farklı da olabilir. Örneğin kişi şöyle diyebilir: "Ben aslında yılanlardan çok korkarım, saldırgan olurlar, tehlikelidirler ama rüyamda gördüğüm yılan evcil bir şey gibiydi, zararsızdı." İşte bu sözler, bu kişide yılan sembolünün anlamını ortaya koyan sözlerdir.

KÖPRÜ KURMA AŞAMASI

Sembolün hayattaki karşılığı nasıl bulunur?
Rüya ile uyanık yaşam arasında "köprü kurma" aşamasına geçmeliyiz. Rüyadaki yılan sembolünün hayatında neye karşılık geldiğini anlamaya çalışmalıyız. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak şöyle bir soruyu araştırabiliriz: Aslında korktuğun, saldırgan ve tehlikeli gördüğün ama evcil bir şey gibi olan, zararsız olan... Hayatında, bu sözlerin aklına getirdiği sana çağrıştırdığı bir şey veya kişi var mı? Böyle bir soru karşısında, rüya görenin gözleri birden parlayabilir ve şaşkınlık içinde, "Aaa!! Erkek arkadaşım Ali!!" diye cevap verebilir.

Sembolün hayattaki karşılığını doğru olarak bulduğumuzu nasıl anlarız?
Kişinin, birden şaşırarak "Aaa!!" nidasıyla cevaplaması önemli kanıtlardan biridir. Ama bu tek başına yeterli değildir. Başka yollarla da doğrulamak lazım. Mesela yukarıdaki kişi, "Ben aslında erkeklerden çekinir, korkarım. Bana saldırgan ve tehlikeli gelirler. Yanlarında tedirgin olurum. Ama erkek arkadaşım Ali öyle değil, zararsız evcil bir insan," tarzında sözler söylerse, rüyadaki yılan sembolünün hayatında Ali'ye karşılık geldiği iyice pekişmiş olur.

YILANI NASIL TARİF EDERDİNİZ?

Terapilerinizde yılan sembolü ile karşılaşıyor musunuz?
Zaman zaman karşılaşıyorum. Karşılaştığım örneklerde yılan daha çok "tehlikeli, ürkütücü, korkutan" bir şey olarak tanımlanıyor. Bu durumda, o kişinin hayatında onu, ürküten, korkutan ne var diye araştırıyoruz. Yani, rüyadaki sembol ile hayatı arasında köprü kuruyoruz. Bu, bazı durumlarda cinsellikle ilgili bir korku olabiliyor. O zaman terapi bu korkuyu gidermek tarzında ilerliyor.

Bazen de sosyal ilişkilerde yaşanan bir sorun olabiliyor. Örneğin iş yerindeki birisinin yılan gibi "ısıran, sokan, zehir saçan, saldırgan" tutumu olabiliyor. Bu durumda danışanın o kişi ile ilişkisini korkmadan nasıl düzenleyebileceğini ele alıp, bunun için gerekli tutum ve becerileri edindirme çalışması yapıyoruz.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.